The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls tennis
Location Yakima Tennis Club
Date / time 5/26/2017 1:50 am
Game 1A/2B/1B Singles and Doubles State Tournament

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

AA GIRLS STATE TENNIS CHAMPIONSHIPS
At Yakima Tennis Club
Double elimination
SINGLES
First round
Penelope Owen (Seattle Academy) d. Naya Roettger (Granger), 6-1, 6-1.
Bailee Wallace (Three Rivers Christian) d. Eden Daniels (Deer Park), 6-0, 6-2.
Alexis Schorno (Charles Wright Academy) d. Caroline Herting (Naches Valley), 6-1, 6-1.
Rose Melville (Lind-Ritzville-Sprague) d. Taylor Kelly (Cascade), 4-6, 6-4, 6-1.
Lauren Senske (St. George's) d. Jessica Gribi (Kings Way Christian), 6-0, 6-1.
Sasha Cayward (Forest Ridge) d. Nancy Urbina (La Salle), 6-1, 6-0.
Aleah Kert (Cashmere) d. Mechelle Busey (Naches Valley), 6-3, 6-1.
Paiton Wagner (Cashmere) d. Cortney Schuh (Colville), 6-0, 6-1.

Consolation first round
Daniels d. Roettger, 3-6, 6-2, 6-0.
Kelly d. Herting, 6-1, 6-3.
Urbina d. Gribi, 7-5, 6-0.
Busey d. Schuh, 6-0, 6-1.

Quarterfinals
Owen d. Wallace, 6-1, 6-0.
Schorno d. Melville, 6-3, 6-3.
Cayward d. Senske, 6-0, 6-1.
Wagner d. Kert, 6-3, 6-1.

Consolation second round
Daniels d. Kelly, 6-0, 6-0.
Busey d. Urbina, 6-3, 5-7, 6-0.
Wallace d. Melville, 4-6, 6-4, 6-2.
Kert d. Senske, 6-1, 6-1.


DOUBLES
First round
Amanda Lin / Maria Russinovich (Overlake) d. Laura Stewart / Lauren Roberts (La Salle), 6-2, 7-5.
Oliva Cathcart / Hanna Cathcart (Three Rivers Christian) d. Ireland Corrigan / Camille Boyd (Wilbur-Creston), 6-2, 6-0.
Laney Schorno / Mei Ge (Charles Wright Academy) d. Abbie Myers / Makilie Hernandez (Zillah), 6-2, 6-2.
Alex O'Dell / Jennifer O'Dell (Omak) d. Sonja Marikis / Taylor More (Lakeside), 6-1, 6-1.
Kendra Gady / Krystal Gady (Freeman) d. Ally Vestal / Ximena Ontiveros (Tenino), 6-0, 6-3.
Claire He / Claire Hines (Forest Ridge) d. Talia Johnson / Kelli Bighorn (Goldendale), 6-1, 6-0.
Hannah Singco / Isabella James (La Salle) d. Mandi Wilson / Johnna Terris (Tonasket), 6-0, 6-2.
Shelby Walker / Megan Patrick (Okanoga) d. Izabella Seemann / ReeAnne Thompson (Colville), 6-0, 6-3.

Consolation first round
Stewart / Roberts d. Corrigan / Boyd, 6-1, 6-0.
Marikis / More d. Myers / Hernandez, 6-1, 6-0.
Johnson / Bighorn d. Vestal / Ontiveros, 6-2, 6-1.
Wilson / Terris d. Seemann / Thompson, 6-3, 6-3.

Quarterfinals
Lin / Russinovich d. O.Cathcart / H.Cathcart, 6-1, 6-3.
A.O'Dell / J.O'Dell d. Schorno / Ge, 6-3, 6-2.
He / Hines d. Ke.Gady / Kr.Gady, 6-2, 6-1.
Walker / Patrick d. Singco / James, 6-1, 7-5.

Consolation second round
Stewart / Roberts d. Marikis / More, 6-1, 1-6, 6-3.
Wilson / Terris d. Johnson / Bighorn, 6-4, 6-4.
Schorno / Ge d. O.Cathcart / H.Cathcart,, 6-4, 7-6.
Singco / James d. Ke.Gady / Kr.Gady, 6-3, 6-0.