The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls tennis
Location Columbia Basin Racquet Club
Date / time 5/26/2017 1:25 am
Game 4A Singles and Doubles State Tournament

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

4A GIRLS STATE TENNIS CHAMPIONSHIPS
At Columbia Basin Racquet Club and Hanford HS
Double elimination
SINGLES
First round
Ali Topp (Olympia) d. Maheen Jamshidpour (Jackson), 6-0, 6-0.
Hannah Gianan (Camas) d. Lily Waterhouse (Eastmont), 6-0, 6-0.
Quincy Fisher (Richland) d. McKenzie Schreiner (Union),6-3, 7-5.
Teagan Mach (Newport) d. Olivia Chong (Federal Way), 6-2, 6-0.
Avery Liening (Todd Beamer) d. Emily Peterson (Lake Stevens), 6-2, 6-2.
Jade Lancaster (Sumner) d. Yasmina Qazi (Wenatchee), 6-3, 6-1.
Brooke Fager (Lewis and Clark) d. Tayva Jacobsen (Sumner), 6-1, 6-0.
Maddie Egan (Rogers) d. Dora Varsa (Skyline), 6-3, 6-2.

Consolation first round
Waterhouse d. Jamshidpour, 6-1, 6-0.
Schreiner d. Chong, 6-0, 6-3.
Qazi d. Peterson, 6-2, 6-1.
Varsa d. Jacobsen, 6-2, 6-3.

Quarterfinals
Gianan d. Topp, 7-5, 6-2.
Mach d. Fisher, 6-3, 6-2.
Lancaster d. Liening, 6-2, 6-0.
Egan d. Fager, 7-6 (2), 6-4.

Consolation second round
Waterhouse d. Schreiner, 6-2, 6-2.
Varsa d. Qazi, 6-1, 6-1.
Topp d. Fisher 6-0, 6-1.
Fager d. Liening, 6-1, 6-0.

DOUBLES
First round
Nicole Knudtson / Elysha Fu (Union) d. Kailey Castro / Kate Moon (Jackson), 6-3, 6-1.
Kaylynn Noyd / Anna Davenport (Wenatchee) d. Makaylie Moore / Michelle Kim (Thomas Jefferson), 7-5, 7-5.
Katie Smithgall / Randy Murock (University) d. Maggie Smith / Sarah Chow (Bellarmine Prep), 6-3, 6-4.
Sophie Wu / Evelyn Wong (Newport) d. Sarah Morgan / Karly Metz (Skyview), 6-0, 6-0.
Lily Olson / Lauren Jergens (Kennedy Catholic) d. Issy Koehler / Marissa Johnson (Glacier Peak), 6-1, 6-3.
Misa Takami / Sophia Kissin (Hazen) d. Lexi Maison / Nicole Rasmussen (West Valley), 6-4, 6-1.
Kjersti Strandness / Brook Goodwin (Ferris) d. Erica Dillard / Mia Rosa (Thomas Jefferson), 6-2, 6-0.
Calley Heilborn / Anna Maracich (Auburn Riverside) d. Reanne Lee / Kendall Brown (Skyline), 6-4, 6-7, 6-4.

Consolation first round
Moore / Kim d. Castro / Moon, 6-3, 6-4.
Smith / Chow d. Morgan / Metz, 6-2, 6-4.
Maison / Rasmussen d. Koehler / Johnson, 6-1, 6-3.
Lee / Brown d. Dillard / Rosa, 6-2, 6-1.

Quarterfinals
Knudston / Fu d. Noyd / Davenport, 6-3, 6-2.
Wu / Wong d. Smithgall / Murock, 6-2, 6-2.
Takami / Kissin d. Olson / Jergens, 6-0, 6-0.
Heilborn / Maracich d. Strandness / Goodwin, 7-6, 6-1.

Consolation second round
Morgan / Metz d. Moore / Kim, 7-5, 6-4.
Lee / Brown d. Maison / Rasmussen, 6-2, 6-3.
Noyd / Davenport d. Smithgall / Murock, 6-3, 2-6, 6-0.
Olson / Jergens d. Heilborn / Maracich, 4-6, 6-1, 6-4.