The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys soccer
Location Tournament High School
Date / time 5/19/2017 1:20 am
Game 4A-1B/2B state tournament schedules and results

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Final
Tournament home

Summary:

BOYS SOCCER
CLASS 4A STATE TOURNAMENT
Regional finals (loser out)
Friday
At Goddard Stadium
Gm 10: Todd Beamer 2, Kamiak 1

Saturday
At Skyline HS
Gm 9: Glacier Peak vs. Skyline, 5 p.m.

At Pasco HS
Gm 11: Wenatchee vs. Pasco, 2 p.m.

At Spokane Falls CC
Gm 12: Camas vs. Central Valley, 1 p.m.

May 26
At Sparks Stadium, Puyallup
Championship semifinals
Gm 13: Winner 9 vs. Winner 10, 6 p.m.
Gm 14: WInner 11 vs. Winner 12, 8 p.m.

May 27
At Sparks Stadium, Puyallup
Third-place match
Gm 15: Loser 13 vs. Loser 14, noon

Championship
Gm 16: Winner 13 vs. Winner 14, 5 p.m.


CLASS 3A STATE TOURNAMENT
Regional finals (loser out)
Friday
At Memorial Stadium, Seattle
Gm 10: Gig Harbor 3, West Seattle 1
Gm 11: Roosevelt 3, Central Kitsap 1

Saturday
At Edgar Brown Stadium
Gm 9: Snohomish vs. Kamiakin, 5 p.m.

At Memorial Stadium
Gm 12: Mercer Island vs. Garfield, 6 p.m.

May 26
At Sparks Stadium, Puyallup
Championship semifinals
Gm 13: Winner 9 vs. Winner 10, 2 p.m.
Gm 14: WInner 11 vs. Winner 12, 4 p.m.

May 27
At Sparks Stadium, Puyallup
Third-place match
Gm 15: Loser 13 vs. Loser 14, noon

Championship
Gm 16: Winner 13 vs. Winner 14, 2 p.m.


CLASS 2A STATE TOURNAMENT
Regional finals (loser out)
Friday
At Highline Memorial Stadium
Gm 11: Mountlake Terrace 2, Highline 1

At Earl Barden Stadium
Gm 12: East Valley (Yakima) 1, Toppenish 0

Saturday
At Archbishop Murphy HS
Gm 9: Kingston vs. Archbishop Murphy, 6 p.m.

At Renton Memorial Stadium
Gm 10: Cedarcrest vs. Lindbergh, 7 p.m.

May 26
At Sunset Chev Stadium, Sumner
Championship semifinals
Gm 13: Winner 9 vs. Winner 10, 6 p.m.
Gm 14: WInner 11 vs. Winner 12, 8 p.m.

May 27
At Sunset Chev Stadium, Sumner
Third-place match
Gm 15: Loser 13 vs. Loser 14, noon

Championship
Gm 16: Winner 13 vs. Winner 14, 5 p.m.


CLASS 1A STATE TOURNAMENT
Regional finals (loser out)
Friday
At Sammamish HS
Gm 9: Wahluke vs. Seattle Academy, late

At French Field, Kent
Gm 11: Bush 2, Seattle Christian 0


At Curtis HS Complex
Gm 12: Overlake 3, Charles Wright 1

Saturday
At Connell HS
Gm 10: Cascade vs. Connell, 1 p.m.


May 26
At Sunset Chev Stadium, Sumner
Championship semifinals
Gm 13: Winner 9 vs. Winner 10, 2 p.m.
Gm 14: WInner 11 vs. Winner 12, 4 p.m.

May 27
At Sunset Chev Stadium, Sumner
Third-place match
Gm 15: Loser 13 vs. Loser 14, 10 a.m.

Championship
Gm 16: Winner 13 vs. Winner 14, 2 p.m.


CLASS 1B/2B STATE TOURNAMENT
Friday
At Sunset Chev Stadium
Third-place match
Prescott 1, Tacoma Baptist 0

Championship
St. George's 2, Crosspoint 0