The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys basketball
Location Tournament High School
Date / time 3/3/2017 8:30 am
Game 4A-1B state tournament schedule and results

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Q1 Q2 Q3 Q4 T
Tournament home

Summary:

CLASS 4A STATE TOURNAMENT
At Tacoma Dome
Friday
Consolation Round
Federal Way 77, Kennedy Catholic 56
Curtis 64, Enumclaw 48
Championship semifinals
Union 63, Richland 61
Kentwood 56, Gonzaga Prep 53

Saturday
Fourth/sixth place game
Federal Way vs. Curtis, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Richland vs. Gonzaga Prep, 11:15 a.m.
Championship
Union vs. Kentwood, 9 p.m.

CLASS 3A STATE TOURNAMENT
At Tacoma Dome
Friday
Consolation Round
Stanwood 61, Seattle Prep 58
Rainier Beach 93, Wilson 72
Championship semifinals
Nathan Hale 84, Lincoln 60
Garfield 44, West Seattle 43

Saturday
Fourth/sixth place game
Stanwood vs. Rainier Beach, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
Lincoln vs. West Seattle, 1 p.m.
Championship
Nathan Hale vs. Garfield, 5 p.m.

CLASS 2A STATE TOURNAMENT
At Yakima Valley SunDome
Friday
Consolation Round
North Kitsap 57, Prosser 45
Anacortes 79, Pullman 66
Championship semifinals
Selah 83, Olympic 57
Foss 54, Lynden 51

Saturday
Fourth/sixth place game
North Kitsap vs. Anacortes, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Olympic vs. Lynden, 11:15 a.m.
Championship
Selah vs. Foss, 9 p.m.

CLASS 1A STATE TOURNAMENT
At Yakima Valley SunDome
Friday
Consolation Round
La Center 49, Warden 42
Newport 49, Cascade Christian 41
Championship semifinals
Freeman 43, King's 34
Zillah 72, Lynden Christian 57
Saturday
Fourth/sixth place game
La Center vs. Newport, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
King's vs. Lynden Christian, 1 p.m.
Championship
Freeman vs. Zillah, 5 p.m.

CLASS 2B STATE TOURNAMENT
At Spokane Veteran's Memorial Arena
Friday
Consolation Round
NW Christian (Colbert) 60, Adna 43
Napavine 64, Toledo 47
Championship semifinals
Kittitas 67, Saint George's 59
Liberty (Spangle) 57, Life Christian 49

Saturday
Fourth/sixth place game
NW Christian (Colbert) vs. Napavine, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Saint George's vs. Life Christian, 11:15 a.m.
Championship
Kittitas vs. Liberty (Spangle), 9 p.m.

CLASS 1B STATE TOURNAMENT
At Spokane Veteran's Memorial Arena
Friday
Consolation Round
Muckleshoot Tribal 64, Odessa-Harrington 58
Yakama Nation 75, Neah Bay 59
Championship semifinals
Lummi Nation 47, Almira/Coulee-Hartline 41
Sunnyside Christian 48, Pomeroy 43

Saturday
Fourth/sixth place game
Muckleshoot Tribal vs. Yakama Nation, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
Almira/Coulee-Hartline vs. Pomeroy, 1 p.m.
Championship
Lummi Nation vs. Sunnyside Christian, 5 p.m.