The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls basketball
Location Tournament High School
Date / time 3/3/2017 8:30 am
Game 4A-1B state tournament schedule and results

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Q1 Q2 Q3 Q4 T
Tournament home

Summary:

CLASS 4A STATE TOURNAMENT
At Tacoma Dome
Friday
Consolation Round
Central Valley 46, Kentlake 23
Sunnyside 45, Camas 34
Championship semifinals
Kentridge 54, Bellarmine Prep 41
Glacier Peak 55, Moses Lake 51

Saturday
Fourth/sixth place game
Central Valley vs. Sunnyside, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
Bellarmine Prep vs. Moses Lake, 1 p.m.
Championship
Kentridge vs. Glacier Peak, 7 p.m.

CLASS 3A STATE TOURNAMENT
At Tacoma Dome
Friday
Consolation Round
Lynnwood 62, Stanwood 60
Kamiakin 64, Seattle Prep 40
Championship semifinals
Bishop Blanchet 55, Lincoln 42
Mercer Island 60, Snohomish 51

Saturday
Fourth/sixth place game
Lynnwood vs. Kamiakin, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Lincoln vs. Snohomish, 11:15 a.m.
Championship
Bishop Blanchet vs. Mercer Island, 3 p.m.

CLASS 2A STATE TOURNAMENT
At Yakima Valley SunDome
Friday
Consolation Round
Wapato 63, Washougal 44
White River 56, Archbishop Murphy 53
Championship semifinals
Burlington-Edison 59, Black Hills 55
Lynden 61, W.F. West 53

Saturday
Fourth/sixth place game
Wapato vs. White River, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
Black Hills vs. W.F. West, 1 p.m.
Championship
Burlington-Edison vs. Lynden, 7 p.m.

CLASS 1A STATE TOURNAMENT
At Yakima Valley SunDome
Friday
Consolation Round
Bellevue Christian 44, La Center 33
Lynden Christian 52, Meridian 46
Championship semifinals
Cashmere 41, Okanogan 36
Mount Baker 65, Granger 58 (OT)

Saturday
Fourth/sixth place game
Bellevue Christian vs. Lynden Christian, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Okanogan vs. Granger, 11:15 a.m.
Championship
Cashmere vs. Mount Baker, 3 p.m.

CLASS 2B STATE TOURNAMENT
At Spokane Veteran's Memorial Arena
Friday
Consolation Round
Saint George's 52, Colfax 42
Dayton 52, White Swan 41
Championship semifinals
Davenport 44, Ilwaco 20
Kalama 61, Wahkiakum 48

Saturday
Fourth/sixth place game
Saint George's vs. Dayton, 9:30 a.m.
Third/fifth-place game
Ilwaco vs. Wahkiakum, 1 p.m.
Championship
Davenport vs. Kalama, 7 p.m.

CLASS 1B STATE TOURNAMENT
At Spokane Veteran's Memorial Arena
Friday
Consolation Round
Tacoma Baptist 60, Neah Bay 57
Oakesdale 66, Cedar Park Chr. (MLT) 28
Championship semifinals
Almira/Coulee-Hartline 50, Colton 46
Republic 50, Sunnyside Christian 45

Saturday
Fourth/sixth place game
Tacoma Baptist vs. Oakesdale, 8 a.m.
Third/fifth-place game
Colton vs. Sunnyside Christian, 11:15 a.m.
Championship
Almira/Coulee-Hartline vs. Republic, 3 p.m.