The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls wrestling
Location Tournament High School
Date / time 12/3/2016 7:00 pm
Game Lady Jag Kickoff Invitational

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

2016 LADY JAG KICKOFF INVITATIONAL

Team Scores
1. ROGERS 229
2. WARDEN 227
3. OTHELLO 219
4. ABERDEEN 217
5. FEDERAL WAY 217
6. THOMAS JEFFERSON 192
7. EVERETT 157.5
8. FIFE 138.5
9. EASTMONT 129
10. HIGHLINE 111
11. SEDRO-WOOLLEY 104
12. KENT-MERIDIAN 90
13. PUYALLUP 87
14. MT. VERNON 77
15. WASHINGTON 74
16. CURTIS 71
17. KENTWOOD 68
18. GRANDVIEW 67.5
19. MT. RAINIER 66
20. SEQUIM 66
21. PORT TOWNSEND 64
22. STEILACOOM 61.5
23. SUMNER 57
24. BETHEL 55
25. BELLARMINE 53
26. FORKS 50.5
27. SNOHOMISH 48
28. KLAHOWYA 43
29. KENTRIDGE 41
30. OLYMPIC 38
31. BELLINGHAM 31
32. EMERALD RIDGE 29
33. NACHES VALLEY 27
34. SEHOME 26
35. NATHAN HALE 25
36. BONNEY LAKE 18
37. GLACIER PEAK 17
38. ORTING 15
39. SQUALICUM 13
Weight Class : 100 A
1. 09-GRISELDA CUEVAS(TJEF) THOMAS JEFFER FALL 1:55
2. 10-SHYANNE CHANG(EMNT) EASTMONT
3. 09-AALIYAH ESCAMILLA(WARD) WARDEN FALL 2:46
4. 12-SHARON GONZALEZ(FIFE) FIFE
5. 11-BRIEANNA TRAILOR(CURT) CURTIS FALL 1:49
6. 10-JOVANA DELGADO(GVEW) GRANDVIEW
7. 12-ROSALIA JULIO-FLORES(FORK) FORKS INJ DEF
8. 09-ISABELLA CARDONA-ARCE(MTVN) MT. VERNON

Weight Class : 105 A
1. 09-EMILY MENDEZ(OTHE) OTHELLO FALL 4:42
2. 12-KAYLYN BARNES(SDWL) SEDRO-WOOLLEY
3. 11-FAITH CARDENAS(ABER) ABERDEEN FALL 1:31
4. 10-JOANALICA RAMIREZ(MTRN) MT. RAINIER
5. 10-GABRIELA RODRIGUEZ(OTHE) OTHELLO FALL 1:42
6. 11-NAOMI NAZARIO(ABER) ABERDEEN
7. 10-JANET LARNEY(GVEW) GRANDVIEW 6-1
8. 10-BRIANNA JACOBSON(FORK) FORKS

Weight Class : 110 A
1. 12-CARSON TORRES(HLIN) HIGHLINE 15-4
2. 12-NANCY GARCIA(FDWY) FEDERAL WAY
3. 11-BAILEE GREEN(ABER) ABERDEEN 2-1
4. 09-JULIA RICHARDS(PUYA) PUYALLUP
5. 09-MACKENZIE HAMILTON(SDWL) SEDRO-WOOLLEY FALL 1:28
6. 10-MARIA MERCADO-AYALA(MTVN) MT. VERNON
7. 10-MAKENA BUHL(RGPU) ROGERS INJ DEF
8. 09-CARMELITA GARCIA(OTHE) OTHELLO

Weight Class : 110 B
1. 10-RAISA PLEASANTS(TJEF) THOMAS JEFFER 2-0
2. 11-ALINA COLLINS(BLMN) BELLARMINE
3. 12-KASANDRA OZUNA(WARD) WARDEN FALL 2:30
4. 09-SHAYLA TURCZYN(EMRD) EMERALD RIDGE
5. 10-LILLYANA MAGANA(FIFE) FIFE 9-2
6. 11-CHAHALA DELAROSA(GVEW) GRANDVIEW
7. 10-ALYSAA BOYES(RGPU) ROGERS FALL 0:30
8. 11-CHELSEY MADRIGAL(GVEW) GRANDVIEW

Weight Class : 110 C
1. 12-ANGELICA VELA(WARD) WARDEN FALL 0:46
2. 11-FELICIA ALVAREZ(WARD) WARDEN
3. 09-CORA ORTON(SDWL) SEDRO-WOOLLEY FALL 1:20
4. 10-SAVANNAH TAYLOR(HLIN) HIGHLINE
5. 11-HALEY YANEZ(SEQU) SEQUIM INJ DEF
6. 10-JENNIFER TORRES(GVEW) GRANDVIEW
7. 10-LEXIE PORTMANN(ABER) ABERDEEN FALL 0:57
8. 09-SUMMEROSE PAUL(KLAH) KLAHOWYA

Weight Class : 115 A
1. 09-SAISHA MORALES(STEI) STEILACOOM 10-4
2. 11-CHARLIZE MUNA(RGPU) ROGERS
3. 11-AMANDA HENDERSON(FDWY) FEDERAL WAY FALL 3:30
4. 12-SELICIA LEE(WASH) WASHINGTON
5. 11-ALLY BRADLEY(PTOW) PORT TOWNSEND INJ DEF
6. 11-ISACHI HALPHEN(EMRD) EMERALD RIDGE
7. 11-MARRISA BAILEY(FORK) FORKS FALL 2:24
8. 09-AURORA VALDEZ(KMER) KENT-MERIDIAN

Weight Class : 115 B
1. 09-CINDY ROBERTS(TJEF) THOMAS JEFFER FALL 1:03
2. 11-KAYLA SPRINGBORG(NATH) NATHAN HALE
3. 12-COURTNEY CASSELL(SUMN) SUMNER FALL 0:23
4. 10-MEGAN PUKSTA(SEQU) SEQUIM
5. 10-KU'ULEI LENTZ(SUMN) SUMNER FALL 0:38
6. 11-ALYSSA MADRIGAL(FDWY) FEDERAL WAY
7. 09-NHU TANG(CURT) CURTIS FALL 0:37
8. 11-NEHA CHAND(MTRN) MT. RAINIER

Weight Class : 115 C
1. 12-KARA PINARD(EMNT) EASTMONT FALL 4:44
2. 10-MICHAELA SOMERS(MTVN) MT. VERNON
3. 12-MONICA SANDOVAL(GVEW) GRANDVIEW FALL 0:28
4. 10-KAYLEEN BAILEY(FORK) FORKS
5. 09-SHEILA CARDENAS(EMNT) EASTMONT FALL 4:27
6. 09-SANIDA LAMAJ(HLIN) HIGHLINE
7. 10-IVON SANCHEZ(SQAL) SQUALICUM 8-5
8. 12-SYDNEY CORTEZ(WASH) WASHINGTON

Weight Class : 120 A
1. 12-LEAH OLSEN(SDWL) SEDRO-WOOLLEY 3-0
2. 11-ANABELLA GARCIA(FDWY) FEDERAL WAY
3. 09-MARIAH GARZA(WARD) WARDEN 14-8
4. 12-NORMA PEREZ(MTRN) MT. RAINIER
5. 11-KAYLEE GAINES(MTVN) MT. VERNON FALL 2:13
6. 10-MAKIA KAMIN(BETH) BETHEL
7. 10-DENISE GUERRA(OTHE) OTHELLO 4-2
8. 09-HANNAH BUMBALOUGH(KLAH) KLAHOWYA

Weight Class : 120 B
1. 09-ALYSSA MURRAY(TJEF) THOMAS JEFFER 4-3
2. 10-LORRAINE KOCH(KRID) KENTRIDGE
3. 09-EYENGA WAWA(BETH) BETHEL INJ DEF
4. 09-NEVEAH HAWKINS(OLYC) OLYMPIC
5. 09-AUDREY PATTON(TJEF) THOMAS JEFFER INJ DEF
6. SARAH KELLY(EVRT) EVERETT
7. 10-KIM PONDER-BADER(MTRN) MT. RAINIER FALL 4:09
8. 11-TABITHA ESTRADA(ABER) ABERDEEN

Weight Class : 120 C
1. 11-ALEXIS MENDOZA(WARD) WARDEN FALL 2:32
2. 11-SUMMER LEONARD(EVRT) EVERETT
3. 11-MADDIE JOHNSON(RGPU) ROGERS FALL 1:36
4. 10-ALEXIE DARST(ABER) ABERDEEN
5. 09-NELLIE ROLAND(KMER) KENT-MERIDIAN FALL 0:28
6. 10-ASHLEY ASHMORE(EMNT) EASTMONT
7. 10-KATHLEEN RYAN(FDWY) FEDERAL WAY 14-4
8. 09-EMERALD BAILEY(PTOW) PORT TOWNSEND

Weight Class : 125 A
1. 11-JASEL PEREZ(GVEW) GRANDVIEW 5-4
2. 12-BROOKLYN BARTELSON(PUYA) PUYALLUP
3. 10-ANJILIA SUMANDIG(FDWY) FEDERAL WAY 6-1
4. 12-ASHLEY HUBBLE(KLAH) KLAHOWYA
5. 10-JACKY PEGUERO(OTHE) OTHELLO FALL 5:35
6. 10-JAYLENE SANCHEZ(CURT) CURTIS
7. 09-JENNA ADAMS(KLAH) KLAHOWYA INJ DEF
8. 11-KIARA PIERSON(SEQU) SEQUIM

Weight Class : 125 B
1. 11-KENDALL THOMAS(RGPU) ROGERS FALL 4:49
2. 10-VANESSA OCHOA(EVRT) EVERETT
3. 10-BEVERLYN GARZA(OTHE) OTHELLO 12-10
4. 09-NATHALIE SINGH(FIFE) FIFE
5. 12-ELVIA GARCIA(HLIN) HIGHLINE 15-14
6. 09-JAZMYNE CALVILLO(CURT) CURTIS
7. 09-ELIZABETH DIAZ(KLAH) KLAHOWYA FALL 2:59
8. 12-EMILY HEARD(NCHV) NACHES VALLEY

Weight Class : 125 C
1. 11-MAYA KUHL(ABER) ABERDEEN FALL 0:45
2. 10-STEPHANIE DELK(TJEF) THOMAS JEFFER
3. 09-JOAZARRI GARZA(FDWY) FEDERAL WAY FALL 2:20
4. 11-GENALYN ASUNCION(RGPU) ROGERS
5. 11-YUREIDA CERVANTES(OTHE) OTHELLO INJ DEF
6. 11-JASMINE DANIELS(EVRT) EVERETT
7. 09-ALEXI RAMPO-TAFT(SEQU) SEQUIM FALL 1:45
8. 09-KIRA MCPHERON(CURT) CURTIS

Weight Class : 130 A
1. 10-KAYLEE MOORE(NCHV) NACHES VALLEY FALL 3:39
2. 12-JALEEN ROBERTS(KMER) KENT-MERIDIAN
3. 12-PARIS SMITH(KRID) KENTRIDGE FALL 3:43
4. 11-SOPHIA SUAREZ(RGPU) ROGERS
5. 12-MEGAN PILMOCA(KTWD) KENTWOOD FALL 0:43
6. 11-MALINA HANSEN(BLMN) BELLARMINE
7. 10-LILIAN SALMON(WASH) WASHINGTON
8.

Weight Class : 130 B
1. 09-LEXANI BROWN(SDWL) SEDRO-WOOLLEY FALL 1:16
2. 10-SIDNEY RUSSELL(KLAH) KLAHOWYA
3. 09-MEREDITH STEWARD(TJEF) THOMAS JEFFER FALL 2:50
4. 10-BAILY CONNORS(RGPU) ROGERS
5. 09-HANNAH JACOBS(ABER) ABERDEEN FALL 3:57
6. 10-ANA MENDEZ(EMRD) EMERALD RIDGE
7. 10-KAYLANI GOMEZ(EMNT) EASTMONT INJ DEF
8. 11-MYHLEI MITCHELL(RGPU) ROGERS

Weight Class : 130 C
1. 11-MONICA CANALES(WARD) WARDEN 6-1
2. 10-ROSE GUTIERREZ(OTHE) OTHELLO
3. 11-KENADI BRIDGES(ABER) ABERDEEN FALL 3:23
4. 11-ASHLEY MUZQUIZ(FIFE) FIFE
5. 12-ALYSSA HAWORTH(FIFE) FIFE FALL 0:55
6. 10-JADE TIPTON(KRID) KENTRIDGE
7. 10-HALLE NELSON(WASH) WASHINGTON 12-7
8. 11-JENNIFER RAMOS(GVEW) GRANDVIEW

Weight Class : 135 A
1. 11-JOCELINE MARRUFO(FDWY) FEDERAL WAY FALL 1:03
2. 09-AIMEE NAVARRO-MARTINEZ(FDWY) FEDERAL WAY
3. 12-MEEAH MAZIKOWSKI(STEI) STEILACOOM FALL 3:05
4. 10-JEWEL SINCLAIR(EMNT) EASTMONT
5. 09-LILY HERR(ABER) ABERDEEN FALL 4:44
6. ANJELLE FREY BUTLER(NATH) NATHAN HALE
7. 09-ESMERALDA MENDOZA(OTHE) OTHELLO FALL 0:46
8. 12-VICTORIA COULTER(WASH) WASHINGTON

Weight Class : 135 B
1. 11-JOESSIE GONZALES(SNOH) SNOHOMISH 7-3
2. 12-NIKKI VELAZQUEZ(OTHE) OTHELLO
3. 11-SOPHIA LEER(KMER) KENT-MERIDIAN FALL 1:52
4. 12-ALEXANDRIA WILSON(ABER) ABERDEEN
5. 09-IVY KRAGHT(KTWD) KENTWOOD FALL 1:15
6. 10-SELENA GARZA(CURT) CURTIS
7. 11-MARIA BUSTAMANTE(FDWY) FEDERAL WAY 15-6
8. 10-ALYSSA TOBIN(BETH) BETHEL

Weight Class : 135 C
1. 11-SYDNEY CONE(SEHO) SEHOME FALL 3:30
2. 10-MARISSA CABALSE(PUYA) PUYALLUP
3. 11-EDITH GARCIA(FDWY) FEDERAL WAY FALL
4. 11-RACHEL CHRISTENSEN(EVRT) EVERETT
5. 10-RUBY VILLALOBOS(OTHE) OTHELLO FALL 0:54
6. 11-JAEDYN FLOWERS(SDWL) SEDRO-WOOLLEY
7. 09-AUBRIE REAM(OLYC) OLYMPIC FALL 2:30
8. MELISSA GODWIN(RGPU) ROGERS

Weight Class : 140 A
1. 12-JASMINE PLEASANTS(TJEF) THOMAS JEFFER 6-4
2. 09-KYLIE HUBBY(GLPK) GLACIER PEAK
3. 11-NICOLE CLARK(SUMN) SUMNER INJ DEF
4. 11-ELIZABETH GILES(OTHE) OTHELLO
5. 12-BRIE HOWELL(RGPU) ROGERS FALL 0:45
6. 10-NAKISHA GUERRA(WARD) WARDEN
7. 09-ASIA ACATA(BETH) BETHEL FALL 1:24
8. 09-LEILANI SHAULIS(BETH) BETHEL

Weight Class : 140 B
1. 09-ALEXANDRIA SANFORD(KTWD) KENTWOOD FALL 2:38
2. 10-AMBER NASH(RGPU) ROGERS
3. 11-KALISTA HILL(PTOW) PORT TOWNSEND FALL 0"29
4. 09-LESLIE RODRIGUEZ(OTHE) OTHELLO
5. 10-SEANA RHAMY(ORTG) ORTING FALL 0:59
6. 09-ALI MACIAS TORO(WARD) WARDEN
7. 10-HUNTER JACKSON(SDWL) SEDRO-WOOLLEY FALL 1:30
8. 09-LISA HA(KMER) KENT-MERIDIAN

Weight Class : 145 A
1. 11-JEMMA SOUZA(RGPU) ROGERS FALL 0:39
2. 09-MARILEE GARZA(WARD) WARDEN
3. 10-CAMRYN COOK(ABER) ABERDEEN FALL 3:36
4. 10-SAVANNAH CHANDLER(ABER) ABERDEEN
5. 09-HOLY BUTLER(SNOH) SNOHOMISH INJ DEF
6. 12-KASSANDRA SOTO(WASH) WASHINGTON
7. 10-CHEYENNE MARLL(ORTG) ORTING FALL 1:30
8. 10-LILAH BLUM(BELL) BELLINGHAM

Weight Class : 145 B
1. 12-MARIYA GAITHER(RGPU) ROGERS FALL 1:14
2. 11-FLORA MORROW(EMNT) EASTMONT
3. 11-MACKAYLA WALTEE(ABER) ABERDEEN 13-1
4. 11-AYLEE BENNETT(SEQU) SEQUIM
5. 10-MELANIE GARFIAS(BELL) BELLINGHAM FALL 0:44
6. 09-VEDA DOSEY(PTOW) PORT TOWNSEND
7. 12-MARIAH DELEON(OTHE) OTHELLO FALL 2:48
8. 10-DANIELA QUIROZ(EMRD) EMERALD RIDGE

Weight Class : 145 C
1. 09-JAYDEN RAAS(BLMN) BELLARMINE FALL 3:20
2. 10-ITALIA MUMPHREY(BETH) BETHEL
3. 09-SIERRA CHAPMAN(EVRT) EVERETT INJ DEF
4. 11-ALICIA SJODEN(SUMN) SUMNER
5. 11-TAYLOR WAHLGREN(MTVN) MT. VERNON FALL 2:04
6. 09-ADISON ERLANDSON(MTVN) MT. VERNON
7. 10-CATHY MENDOZA(WARD) WARDEN FALL 0:23
8. 09-KALIA NOLEN(FIFE) FIFE

Weight Class : 155 A
1. 09-KRIZMA SHELTON(HLIN) HIGHLINE INJ DEF
2. 11-MAGGIE KERMOADE(EVRT) EVERETT
3. 11-STEPHANIE MILES(FORK) FORKS TF 15-0
4. 09-KATHERINE MARROQUIN(KMER) KENT-MERIDIAN
5. 10-KAYLI HAMLIN(FORK) FORKS 4-0
6. 09-BRITTNEY WEHMEYER(FDWY) FEDERAL WAY
7. 11-KELIA FIELDS(RGPU) ROGERS INJ DEF
8. 12-MARIA HINCKS(RGPU) ROGERS

Weight Class : 155 B
1. 12-KAYLEE MARTINEZ(OTHE) OTHELLO 5-0
2. 12-BRIANNA GALVAN(STEI) STEILACOOM
3. 12-ALMA MENDOZA(SEQU) SEQUIM FALL 2:20
4. 11-BROOKE MULLINS(PUYA) PUYALLUP
5. 10-ALEXIA MAGANA(BELL) BELLINGHAM INJ DEF
6. 10-MANDY FIFIELD(RGPU) ROGERS
7. 11-BRYNN PETERSON(FORK) FORKS INJ DEF
8. ANYSIA HOWELL(EVRT) EVERETT

Weight Class : 155 C
1. 11-HANNAH BOEKELMAN(KTWD) KENTWOOD FALL 1:26
2. 10-LESLIE ESPINOSA(OLYC) OLYMPIC
3. 10-CRYSTAL LARSON(EVRT) EVERETT FALL 1:33
4. 12-IVY CHAVARIN(HLIN) HIGHLINE
5. 09-EMILYN GARFIAS(BELL) BELLINGHAM FALL 1:18
6. 12-GRACIELA LOPEZ(WARD) WARDEN
7. 11-NAVEEN MATHARU(MTRN) MT. RAINIER FALL 0:40
8. 11-SUMMER JONES(EMNT) EASTMONT

Weight Class : 155 D
1. 11-KARLI HEIKKILA(ABER) ABERDEEN 6-0
2. 11-ANDREA HERNANDEZ(WARD) WARDEN
3. 11-DEISY MAGANA(FIFE) FIFE 6-2
4. JENNIFER KANG(CURT) CURTIS
5. 11 {3}-VIANEY CABALLERO(RGPU) ROGERS 6-1
6. 09-GINA REYNA(MTVN) MT. VERNON
7. 09-MEGAN GONZALES(BLMN) BELLARMINE FALL 1:30
8. 09-ALYSSA FIELDS(KLAH) KLAHOWYA

Weight Class : 170 A
1. 10-CAYLEE COLLINS(HLIN) HIGHLINE 5-0
2. 09-NADINE ABAGLO(FIFE) FIFE
3. 09-MYAH MULLINS(PUYA) PUYALLUP FALL 4:05
4. 12-ELEANORE MACHOWEK(ABER) ABERDEEN
5. 09-MIRIAM ROBERTS(KMER) KENT-MERIDIAN FALL 3:10
6. 10-DANIELLE STRAYER(RGPU) ROGERS
7. 09-KATIE WILLIAMS(CURT) CURTIS FALL 1:15
8. 11-MAKIAH HERIVEL(EVRT) EVERETT

Weight Class : 170 B
1. 11-JUJU PEPE(MTRN) MT. RAINIER FALL 0:50
2. 10-BRENNA FRANKLIN(PTOW) PORT TOWNSEND
3. 11-VICTORIA MENDOZA(OTHE) OTHELLO 7-2
4. 11-ALYCIA HATCHER(WASH) WASHINGTON
5. 11-KIMBERLY LOPEZ(FDWY) FEDERAL WAY FALL 1:40
6. 09-LEXIE ORTALE(FIFE) FIFE
7. 10-MIRIAM KAYONGO(RGPU) ROGERS FALL 1:39
8. 10-JENNIFER VALENCIA(GVEW) GRANDVIEW

Weight Class : 190 A
1. 11-ELIZABETH ELLIOT(KMER) KENT-MERIDIAN 5-3
2. 10-BIANCA URIAS(WARD) WARDEN
3. 10-JAYME WIKLUND(WASH) WASHINGTON FALL 3:53
4. 11-MAGGIE KARL(EVRT) EVERETT
5. 09-CORA GREENE(BETH) BETHEL FALL 2:34
6. 09-JENNY SANCHEZ(MTRN) MT. RAINIER
7. 12-AMERICA ZUNIGA(WASH) WASHINGTON
8.

Weight Class : 190 B
1. 11-MARLIN GONZALEZ(FDWY) FEDERAL WAY FALL 1:01
2. 10-KATIE PHAM(CURT) CURTIS
3. 09-REYNA VALDOVINOS(EMNT) EASTMONT FALL 1:42
4. 10-OSHEONA GREEN(WASH) WASHINGTON
5. 12-JULES SLUYS(SQAL) SQUALICUM FALL 0:31
6. NANEA ANDERSON(RGPU) ROGERS
7. 12-GISSELLE MORENO(OTHE) OTHELLO FALL 1:40
8. 09-CHLOE GERONIMO(EMRD) EMERALD RIDGE

Weight Class : 190 C
1. 11-MOLLY WEST(EVRT) EVERETT 3-0
2. 12-KAYTLYNN ELIKA(FIFE) FIFE 2-1
3. 10-JAMIE ROGERS(PTOW) PORT TOWNSEND 1-2
4. 11-AHLONNA MORALES(WASH) WASHINGTON 0-3

Weight Class : 235 A
1. 12-KAYLEEN ELIKA(FIFE) FIFE 8-4
2. 11-DREAKEANNA ADAIR(BONN) BONNEY LAKE
3. 10-JENNA MARTINEZ(EMNT) EASTMONT FALL 2:20
4. 10-IRELYNNE MONAGHAN(SNOH) SNOHOMISH
5. 12-ALYSHA ALEGRIA(OTHE) OTHELLO INJ DEF
6. 09-LILY MACE(PUYA) PUYALLUP

Weight Class : 235 B
1. 09-GODDESS MA'ALONA-FALETOGO(TJEF) THOMAS JEFFER FALL 3:04
2. 09-CHANEL SIVA(MTVN) MT. VERNON
3. 09-ESTEPHANIA VARGAS(OTHE) OTHELLO FALL 1:34
4. 10-TANAE HITCHYE(FDWY) FEDERAL WAY
5. 10-MADDISON URANGA(SEQU) SEQUIM INJ DEF
6. 11-GUADALUPE DELEON(GVEW) GRANDVIEW
7. 10-JESSENIA VARGAS(OTHE) OTHELLO