The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls soccer
Location Tournament High School
Date / time 11/3/2016 7:00 pm
Game 2A-4A district tournaments

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Final
Tournament home

Summary:

4A WEST CENTRAL/SW TOURNAMENT
First Round (loser out)
Thursday
Kentwood 1, Tahoma 0 (SO)
Union 1, Auburn Riverside 0
Bellarmine Prep 1, Todd Beamer 0 (SO)
Kentridge 1, Hazen 0
Puyallup 1, Thomas Jefferson 0
Kennedy Catholic 2, Olympia 1 (SO)
Camas 5, Rogers 0
Sumner 1, Auburn Mountainview 0

Saturday
Second Round
At French Field, Kent
Kentridge vs. Camas, 5 p.m. (winner D3, No. 1; loser D3/4, No. 3)
At Sparks Stadium
Bellarmine Prep vs. Puyallup, 6 p.m. (winner D4, No. 1; loser D3/4, No. 4)
Kennedy Catholic vs. Sumner, 8 p.m. (winner D3/4, No. 6; loser D3/4, No. 8)
At Tahoma HS
Kentwood vs. Union, 7 p.m. (winner D3/4, No. 5; loser D3/4 No. 7)

3A WEST CENTERAL/SW DISTRICT TOURNAMENT
Thursday
First Round (loser out)
Stadium 4, Evergreen 1
Peninsula 3, Lakes 1
Yelm 1, Kelso 0
Wilson 5, Capital 0
Mountain View 1, Timberline 0

Saturday
Second Round (winner to state, loser out)
At McKenzie Stadium
Yelm vs. Prairie, 3 p.m.
At Mount Tahoma HS
Stadium vs. Gig Harbor, 5 p.m.
Peninsula vs. Bonney Lake, 7 p.m.
At Ingersoll Stadium, Olympia
Wilson vs. Central Kitsap, 5 p.m.
Mountain View vs. Bethel, 7 p.m.

2A WEST CENTRAL DISTRICT TOURNAMENT
Thursday
Consolation Bracket (loser out)
Orting 1, Highline 0
Port Angeles 2, Sequim 1 (SO)

Saturday
At Fife HS
Fifth-place game
Orting vs. Port Angeles, 7 p.m. (winner 5, loser 6 to state)
At Franklin Pierce Stadium
Third-place game
White River vs. Olympic, 2 p.m. (winner 3, loser 4 to state)
Championship
North Kitsap vs. Fife, 4 p.m. (winner 1, loser 2 to state)

2A SW DISTRICT TOURNAMENT
Thursday
Championship
Columbia River 2, Tumwater 1 (winner 1, loser 2 to state)
Consolation Bracket (loser out)
Hockinson 1, R.A. Long 0
Ridgefield 5, Black Hills 1


Saturday
Third-place game (loser out)
Hockinson at Ridgefield, 5:30 p.m. (winner 3 to state)

1A WEST CENTRAL DISTRICT TOURNAMENT
At Silverdale Stadium
Third-place game (loser out)
Vashon Island vs. Charles Wright, 1 p.m. (winner 3 to state)
Championship
Klahowya vs. Cascade Christian, 3 p.m. (winner 1, loser 2 to state)