The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys track
Location Tournament High School
Date / time 5/17/2008 12:00 pm
Game West Central District Championship Meet

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team scores: Foster, 179; Sequim, 97; Kingston, 67; Washington, 64; North Mason, 60; Steilacoom, 53; Eatonville, 49; Klahowya, 40; Port Townsend, 30; Fife, 15.
Individual scores:
100: Kincaid Nichols (Se), 10.85; Rashaun Johnson (Fo), 10.85; Taylor Gustman (Fo), 11.05; Jack Phillips (St), 11.4; Cody Shaputis (Kl), 11.75; Tyler Rebillion (St), 11.8.
200: Rashaun Johnson (Fo), 22.25; Kincaid Nichols (Se), 22.45; Jack Phillips (St), 23.27; Taylor Gustman (Fo), 23.28; Randy Schmittler (Kl), 23.6; Cody Shaputis (Kl), 24.3.
400: Ismail Omar (Fo), 51.46; Gabe Merritt (W), 51.76; Jack Phillips (St), 52.46; Joe Patterson (E), 53.66; Stephan Simonson (Ki), 54.39; Jared Lindorfer (Se), 55.08; Logan Hart (NM), 56.53; Gary Winslow (NM), 58.06.
800: Ismail Omar (Fo), 2:01.16; Sean Andrascik (E), 2:01.56; Zach Bryan (St), 2:02.48; Kenny Russell (Se), 2:02.63; Andrew Crain (NM), 2:08.9; Colby Robb (Se), 2:12.24; David Ross (Fo), 2:20.33; Stephan Simonson (Ki), 2:20.53.
1600: Abdi Giire (Fo), 4:35.72; Quinton Decker (PT), 4:37.47; Noah Caffrey (Kl), 4:46.54; David Ross (Ro), 4:56.95; Colby Robb (Se), 4:58.61; Alexander Jenkins (Se), 5:01.66; Zakaria Omar (Fo), 5:19.68; Zach Bryan (St), 5:22.53.
3200: Abdi Giire (Fo), 9:38.8; Quinton Decker (PT), 9:50.28; Bereket Piatt (PT), 9:52.7; Kenny Russell (Se), 10:29.72; Justin Doud (Ki), 10:43.2; Zakaria Omar (Fo), 10:52.84; Abdulwahid Elmi (Fo), 10:58.81.
100 HH: Rashaun Johnson (Fo), 15.06; Phillip Puccino (St), 15.46; Josh Fodge (Se), 16.65; Daniel Baker (NM), 16.91; Richard Urie (Ki), 17; Eric Rose (E), 17.1; Abdi Wasuge (Fo), 17.65; Stephan Stilts (Se), 17.81.
300 IH: Rashaun Johnson (Fo), 40.75; Steven O'Neal (W), 41.38; Randy Schmittler (Kl), 43.55; Eric Rose (E), 44.12; Mitchell Fortner (NM), 44.3; George Le (Fo), 44.75; Richard Urie (Ki), 45.8; Jordan Kirsch (Se), 47.05.
4x1 relay: Foster, 44.18; Steilacoom, 44.25; Eatonville, 45.43; Washington, 46.3; North Mason, 46.32; Sequim, 46.97; Kingston, 49.19; Klahowya, 52.09.
4x4 relay: Sequim, 3:33.76; Washington, 3:34.44; Eatonville, 3:36.56; North Mason, 3:36.78; Foster, 3:42.27; Klahowya, 3:43.94; Steilacoom, 3:57.15; Port Townsend, 3:59.3.
High jump: Sharood Cradle (Fo), 6-2; Phillip Puccino (St), 6-0; Gabe Merritt (W), 5-2; Kameron Crosswhite (NM), 5-0; Joe Aase (PT), 5-0; Jacob Blattman (Kl), 5-0; Josh Fodge (S), J5-0.
Long jump: Kincaid Nichols (Se), 20-3 1/4; Taylor Gustman (Fo), 20-0 1/4; Sharrod Cradle (Fo), 19-9 1/2; Kameron Crosswhite (NM), 19-7; Kevin Rubio (PT), 18-10; Mike Ferrell (Ki), 18-7 3/4; Isaac Schactler (E), 17-3 3/4; Yusef Evans (Fi), 16-3 3/4.
Triple jump: Mike Ferrell (Ki), 42-2 1/2; Jack Clearman (Ki), 41-0 3/4; Sharrod Cradle (F), 40-9; Derrell Jensen (Se), 40-2 1/4; AJ Dizon (E), 39-7; Abdi Wasuge (F), 37-5; Yusef Evans (Fi), 36-6 1/2.
Pole vault: Aaron Bilbao (Ki), 14-6; Alexander Tweten (Ki), 11-6; Devan Bennion (Fi), J11-6; David Copeland (Se), 11-0; Blake Rowinski (Fi), J11-0; Vidal Hillard (Fo), 10-6; Gabe Lichten (Se), J10-6.
Shot put: Caleb Pene (W), 46-8 1/2; Paoa Tuivaiave (W), 46-2 1/4; Dominique Ford (Fo), 46-0 1/2; Mycal Ford (Fo), 43-9; Alex VanDeen (Ki), 42-3 1/2; John Fullington (NM), 41-10 1/2; Ethan Hinton (Se), 38-4 1/2; Paul Kelly (Kl), 38-1 3/4.
Discus: Mycal Ford (Fo), 148-2; Randy Schmittler (Kl), 138-0; Caleb Pene (W), 137-0; Robert Vandling (NM), 136-2; Alex VanDeen (Ki), 124; Nick Fairhart (E), 120-2; Andrew Hanson (Ki), 119-5.
Javelin: John Fullington (NM), 158-2; Daniel Baker (NM), 153-6; Eric Rose (E), 151-4; Jordan Kirsch (Se), 144-8; Gabe Lichten (Se), 138-6; Rene Alvarez (W), 135-5; Damien Fisher (Fi), 125-2; Nick Fairhart (E), 123-7.