The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Softball
Location Tournament High School
Date / time 5/22/2016 7:00 pm
Game 4A-1A district tournament schedule changes and results

This is not a league game.

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Tournament home

Summary:

4A WEST CENTRAL DISTRICT 3 TOURNAMENT
At Kent Service Club Ballfields
Sunday
Consolation second round (loser out)
Tahoma 11, South Kitsap 8
Federal Way 13, Kentridge 8
Rogers 10, Emerald Ridge 1
Thomas Jefferson 5, Graham-Kapowsin 4

Championship semifinals
Puyallup 11, Yelm 1
Gig Harbor 13, Curtis 3

Consolation final (loser out)
Tahoma 8, Federal Way 5 (winner to state)
Rogers 12, Thomas Jefferson 0 (winner to state)

Third-place game
Yelm 8, Curtis 2 (both to state)

Championship
Gig Harbor vs. Puyallup, canceled (both to state)

3A WEST CENTRAL/SW BI-DISTRICT TOURNAMENT
At Sprinker Fields
Sunday
Championship semifinals
Auburn Mountainview vs. Columbia River, canceled (both to state)
Prairie vs. Enumclaw, canceled (both to state)

Monday
Consolation second round (loser out)
Hazen vs. Kelso, 11 a.m.
Aub. Riverside vs. Peninsula, 11 a.m.
Shelton vs. Bonney Lake, 11 a.m.
Capital vs. Central Kitsap, 11 a.m.

Consolation semifinal (loser out)
Hazen-Kelso winner vs. Aub. Riverside-Peninsula winner, 1 p.m.
Shelton-Bonney Lake winner vs. Capital-Central Kitsap winner, 1 p.m.

Consolation final
Semifinal winners, 3:30 p.m. (winner to state, loser out)

2A WEST CENTRAL/SEAKING BI-DISTRICT TOURNAMENT
At Sprinker Fields
Sunday
Championship semifinals
Forest Ridge/Bear Creek vs. Port Angeles, canceled (both to state)
White River vs. Fife, canceled (both to state)

Monday
Consolation second round (loser out)
Steilacoom vs. Sequim, 11 a.m.
Franklin Pierce vs. Sammamish, 11 a.m.
Olympic vs. Orting, 11 a.m.
North Kitsap vs. Kingston, 1 p.m.

Consolation semifinals (loser out)
Steilacoom-Sequim winner vs. FP-Sammamish winner, 3 p.m. (winner to state)
Olympic-Orting winner vs. N.Kitsap-Kingston winner, 3 p.m. (winner to state)

1A WEST CENTRAL DISTRICT TOURNAMENT
At Sprinker Fields
Sunday
Championship
Bellevue Christian vs. Seattle Christian, canceled (both to state)

Monday
Third-place game (loser out)
Chimacum vs. Klahowya, 1 p.m. (winner to state)