The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys track
Location Tournament High School
Date / time 5/10/2008 11:00 am
Game WCC League Meet

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team scores: 1. Lakes, 231.5; 2. Capital, 122; 3. Yelm, 118; 4. Clover Park, 73; 5. Shelton, 60; 6. North Thurston, 28.5; 7. Timberline, 26.
Individual scores:
100: 1. Wright (L), 11.47; 2. Kearse (L), 11.49; 3. Dixon (L), 11.75; 4. Davis (L), 11.77; 5. Almeida (Y), 11.95; 6. Galang (NT), 11.99; 7. Burbridge (S), 12.20; 8. Lee (CP), 12.25.
200: 1. Okoro (CP), 22.69; 2. George (L), 23.19; 3. Kearse (L), 23.28; 4. Herlinger-Hopkin (Y), 23.33; 5. Black (CP), 23.78; 6. Chapman (S), 23.95; 7. Davis (L), 24.03; 8. Wright (L), 24.28.
400: 1. Okoro (CP), 50.86; 2. George (L), 51.63; 3. Trapp (NT), 52.04; 4. Schade (C), 52.06; 5. Chapman (S), 52.29; 6. Farino (Y), 53.74; 7. Wilson (L), 54.58; 8. Hudik (Y), 57.40.
800: 1. Miller (L), 2:00.39; 2. Christensen (C), 2:00.59; 3. Saul (C), 2:02.34; 4. Pittman (S), 2:02.35; 5. Crone (Y), 2:05.75; 6. Howard (S), 2:07.83; 7. Huynh (C), 2:11.23; 8. Humbyrd (CP), 2:17.54.
1600: 1. Bridges (L), 4:19.68; 2. Saul (C), 4:32.64; 3. King (Y), 4:36.78; 4. Huynh (C), 4:36.98; 5. Piel (Y), 4:37.81; 6. Harsell (CP), 4:44.55; 7. Morgan (C), 5:45.48; 8. Echols (C), 4:46.69.
3200: 1. Bridges (L), 9:26; 2. Harsell (C), 10:09.48; 3. King (Y), 10:10.53; 4. Echols (C), 10:12.56; 5. Morgan (C), 10:23.91; 6. Corsi (NT), 10:47.86; 7. Suazo (L), 10:49.92; 8. Tustison (Y), 11:02.12.
100 HH: 1. Price (L), 14.64; 2. George (Y), 15.32; 3. Hastings (S), 15.67; 4. Allen (L), 15.79; 5. Sims (Y), 16.29; 6. Brooks (CP), 16.72; 7. Endicott (S), 17.32; 8. Myers (C), 17.65.
300 IH: 1. Price (L), 39.94; 2. Milligan (C), 40.89; 3. George (Y), 41.32; 4. Elvrom (Y), 42.1; 5. Brooks (CP), 43.49; 6. Maloney (Y), 43.62; 7. Allen (L), 43.82; 8. Hibbard (C), 45.07.
4x1 relay: 1. Lakes, 44.28; 2. Clover Park, 45.36; 3. Yelm, 45.95; 4. Capital, 45.95; 5. North Thurston, 47.93; 6. Shelton, 48.31; 7. Timberline, 49.12.
4x4 relay: 1. Lakes, 3:27.34; 2. Shelton, 3:33.55; 3. Capital, 3.:35.13; 4. Yelm, 3:36; 5. Clover Park, 3:36.13; 6. Timberline, 3:41.65.
High jump: 1. Davis (L), 6-3; 2. Myers (C), 6-0; 3. Hazel (NT), J6-0; 4. Hilby (CP), 5-8; 5. Roberts (S), J5-8; 6. Marr (CP), 5-6; 7. Otto (CP), J5-6; T8. Kearse (L), J5-6; T8. Gruhn (NT), J5-6.
Long jump: 1. Dixon (L), 20-11 3/4; 2. Marr (CP), 20-10; 3. Roque (L), 20-5 1/4; 4. Hall (C), 20-0; 5. Goldwire (L), 19-10 3/4; 6. George (L), 19-9 1/4; 7. Johnson (Y), 19-3 1/2; 8. Ingman (C), 19-3 1/4.
Triple jump: 1. Kearse (L), 42-9; 2. Roque (L), 42-1 1/2; 3. Warner (NT), 41-10 3/4; 4. Fillmore (CP), 40-5 1/2; 5. Kearse (L), 40-2 3/4; 6. Ingman (C), 40-0 3/4; 7. Johnson (Y), 39-5 3/4; 8. McLean-Burrell (CP), 39-4 3/4.
Pole vault: 1. George (Y), 13-6; 2. Hastings (S), 12-6; 3. Cadero-Smith (Y), J12-6; 4. Christensen (C), 12-0; 5. Deakins (S), 11-0; 6. Gupta (CP), J11-0; 7. Campbell (T), J11-0; 8. Dulay (CP), 10-0.
Shot put: 1. Manaea (L), 50-3; 2. Garraway (T), 49-8 3/4; 3. Niusulu (L) 47-6 1/2; 4. Byrd (Y), 46-5 1/2; 5. Togiailua (L), 45-4 1/4; 6. Hanes (S), 44-6 1/4; 7. Gage (C), 44-6; 8. Potoa'e (L), 43-5.
Discus: 1. Manaea (L), 132-8; 2. Sanders (T), 129-11; 3. Niusulu (L), 124-0; 4. Byrd (Y), 123-9; 5. Gaden (Y), 119-7; 6. Potoa'e (L), 116-9; 7. Gage (C), 115-4; 8. Rodriguez (L) 114-6.
Javelin: 1. Ingman (C), 175-0; 2. Ingman (C), 164-1; 3. Elvrom (Y), 162-3; 4. Dalebout (Y), 154-3; 5. Burns (S), 144-2; 6. Svach (T), 142-7; 7. Kot (Y), 138-11; 8. Michaelis (S), 138-10.