The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys basketball
Location Tournament High School
Date / time 3/30/2016 7:00 pm
Game The Associated Press All-State Boys Basketball Teams

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Q1 Q2 Q3 Q4 T
Tournament home

Summary:

THE ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAMS
State player of the year: Malachi Flynn, sr., Bellarmine Prep
CLASS 4A
4A player of the year: Malachi Flynn, sr., Bellarmine Prep
First Team: Malachi Flynn, sr., Bellarmine Prep; Jalen McDaniels, sr., Federal Way; Tony Miller, sr., Woodinville; Aushanti Potts-Woods, sr., Curtis; Steven Beo, sr., Richland.
Honorable Mention: Ferron Flavors, sr., Federal Way; Drew Magaoay, sr., Cascade of Everett; Cameron Cranston, jr., Union; Christian Davis, sr., Yelm; Eric Wattree, sr., South Kitsap.
CLASS 3A
3A player of the year: Isiah Brown, sr., Lakeside of Seattle
First Team: Isiah Brown, sr., Lakeside of Seattle; Jaylen Nowell, jr., Garfield; Sam Cunliffe, sr., Rainier Beach; JaQuori McLaughlin, sr., Peninsula; David Jenkins Jr., sr., Wilson.
Honorable Mention: David Woodard, sr., Edmonds-Woodway; Roberto Gittens, jr., Foss; Mikey Henn, sr., Bellevue; Ryan Lacey, sr., Auburn Mountainview.
CLASS 2A
2A player of the year: Trevon Allen, sr., Clarkston.
First Team: Trevon Allen, sr., Clarkston; Sterling Sommers, sr., Lynden; Coleman Sparling, sr., Ellensburg; Jordan Blodgett, sr., Wapato; Philip Pepple, soph., Shorecrest.
Honorable Mention: Cole Rabedeaux, sr., North Kitsap; Kobe Key, sr., River Ridge; Gunner Chronis, soph., Grandview; TJ Mickelson, jr., Black Hills; Will Burghardt, jr., Mark Morris.
CLASS 1A
1A player of the year: Corey Kispert, jr., King's.
First Team: Corey Kispert, jr., King's; Scotty Burge, sr., Zillah; Kienan Walter, sr., King's Way Christian; Zach Roetcisoender, sr., Lynden Christian; Brock Johnson, sr., Castle Rock.
Honorable Mention: Timothy Soares, sr., Mount Baker; Tyler Morris, sr., Sultan; Hunter Esary, sr., Kalama; Trey Delp, jr., Zillah.
CLASS 2B
2B player of the year: Jaron Kirkley, sr., Mossyrock.
First Team: Jaron Kirkley, sr., Mossyrock; Kaleb Poquette, sr., Morton-White Pass; Luke Lovelady, jr., Life Christian; Roy Zavala, sr., Mabton; Ryan Ricks, jr., Northwest Christian.
Honorable Mention: Wyatt Stanley, jr., Napavine; Chance Williams, sr., Brewster; JR Delgado, jr., Warden; Chase Burnham, jr., Liberty of Spangle; Brock Ravet, jr., Kittitas.
CLASS 1B
1B player of the year: Dallas Isaak, sr., Almira/Coulee-Hartline.
First Team: Dallas Isaak, sr., Almira/Coulee-Hartline; Trazil Lane, jr., Lummi; Ryan Moss, sr., Neah Bay; Nathan Powers, sr., Bickleton; Kenrick Doherty Jr., jr., Neah Bay.
Honorable Mention: Jerrod Harn, jr., Entiat; Jeffrey Parker, sr., Evergreen Lutheran; Rwehabura Munyagi Jr., soph., Neah Bay; Zach Cain, jr., Taholah; Matt Holbrook, sr., Garfield-Palouse; Luke Wagenaar, soph., Sunnyside Christian.