The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls track
Location Tournament High School
Date / time 5/9/2008 3:30 pm
Game Narrows League Championships

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team scores: 1. Gig Harbor, 177.5; 2. Bellarmine Prep, 158.5; 3. Olympia, 139; T4. North Kitsap, 44; T4. Central Kitsap, 44; 6. Lincoln, 39; 7. Mt. Tahoma, 38; 8. South Kitsap, 22; 9. Wilson, 17; 10. Stadium, 16; 11. Foss, 6.
Individual scores:
100: 1. Jacka (BP), 12.25; 2. Okoro (BP), 12.37; 3. Byers (NK), 12.68; 4. Barnes (MT), 12.8; 5. Pasarow (GH), 12.95; 6. Bell (L), 12.96.
200: 1. Jacka (BP), 25.23; 2. Okoro (BP), 25.29; 3. SanNicholas (MT), 25.99; 4. Rue (CK), 26.14; 5. Lahmann (O), 26.15; 6. Schroeder (GH), 26.24.
400: 1. Jacka (BP), 56.95; 2. Schroeder (GH), 57.4; 3. Rue (CK), 58.5; 4. Starks (BP), 59.73; 5. Sudy (CK), 60.46; 6. Tracy (S), 60.58.
800: 1. Cochran (BP), 2:13.67; 2. Stuart (GH), 2:15.57; 3. Kalbrener (GH), 2:16.78; 4. Hunter (MT), 2:17.55; 5. Dewalt (GH), 2:17.74; 6. Sherman (O), 2:18.35.
1600: 1. Cochran (BP), 4:50.46; 2. Evans (BP), 4:54.74; 3. Kalbrener (GH), 4:55.57; 4. Andrews (GH), 4:58.63; 5. Dear (O), 5:01.65; 6. Kane (O), 5:13.82.
3200: 1. Dear (O), 10:52.99; 2. Andrews (GH), 10:55.14; 3. Cochran (BP), 10:56.25; 4. Stuart (GH), 10:56.62; 5. Evans (BP), 10:57.49; 6. Kane (O), 11:14.59.
100 HH: 1. LeRoy (GH), 15.23; 2. Stormans (O), 15.87; 3. Walters (O), 16.2; 4. Werder (SK), 16.7; 5. Graybeal (GH), 16.83; 6. Parker (NK), 16.93.
300 IH: 1. Stormans (O), 46.56; 2. Teclemariam (BP), 46.81; 3. Aufderheide (CK), 47.54; 4. Dowling (BP), 48.52; 5. McGee (L), 48.74; 6. McGee (W), 48.86.
4x1 relay: 1. Bellarmine Prep, 48.87; 2. Gig Harbor, 49.57; 3. Olympia, 49.88; 4. Mt. Tahoma, 50:36; 5. North Kitsap, 50.54; 6. Lincoln, 51.33.
4x2 relay: 1. Olympia, 1:45.87; 2. Mt. Tahoma, 1:48.29; 3. North Kitsap, 1:48.72; 4. Lincoln, 1:48.94; 5. Central Kitsap, 1:49.42; 6. Bellarmine Prep, 1:50.19.
4x4 relay: 1. Central Kitsap, 4:02.24; 2. Olympia, 4:05.65; 3. Gig Harbor, 4:05.71; 4. Stadium, 4:10.24; 5. Bellarmine Prep, 4:12.88; 6. South Kitsap, 4:13.08.
High jump: 1. LeRoy (GH), 5-4; 2. Stoker (O), 5-3; 3. Fettig (O), 5-2; 4. Kellogg (NK), 5-2; 5. Stevick (O), 4-10; 6. Ottomano (NK), 4-10.
Long jump: 1. LeRoy (GH), 18-10; 2. Okoro (BP), 17-8; 3. Walters (O), 17-1; 4. Daniel (CK), 17-0; 5. Olson (GH), 16-11; 6. Werner (GH), 16-10.
Triple jump: 1. LeRoy (GH), 36-0; 2. Walters (O), 35-1; 3. Hartwell (BP), 33-10 1/2; 4. Werner (GH), 33-0 3/4; 5. Jensen (SK), 33-0 1/4; 6. Brown (NK), 32-5.
Pole vault: 1. Williams (GH), 11-9; 2. Jones (GH), 10-9; T3. Gedde (O), 9-0; T3. Anderson (BP), 9-0; T5. Norman (O), 9-0; T5. Demoss (GH), 9-0.
Shot put: 1. Fowler (L), 36-11 1/2; 2. Carlin (BP), 32-5 1/2; 3. Wright (L), 31-3 1/2; 4. Tuupo (F), 31-3; 5. Schildt (GH), 30-7; 6. Wallace (S), 30-7.
Discus: 1. Henehan (W), 96-9; 2. Fowler (L), 96-6; 3. Jackson (MT), 95-8; 4. Lind (GH), 94-6; 5. Curti (W), 93-11; 6. Fabert (GH), 87-6.
Javelin: 1. Stevick (O), 107-10; 2. Guenther (GH), 107-8; 3. Lloyd (NK), 107-2; 4. Hathorn (BP), 104-0; 5. Fuik (O), 103-9; 6. Nelson (SK), 101-0.