The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls wrestling
Location Tournament High School
Date / time 2/20/2016 7:00 pm
Game Girls Mat Classic XXVIII

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

STATE GIRLS

Semifinals
100: Olsen (SW) d. Pleasants (TJ) 7-5; Roman (Gra) d. Garcia (FW) 5-2.
105: Blankenship (Sun) p. Sumandig (MtT) 5:11; Perez (Gdvw) 4:29.
110: Bartelson (Puy) p. Edson (War) 3:39; Guerin (Dav) tf. Rowell (Qui) 17-1.
115: Reyna (MtV) md. Speed (Kal) 13-2; Carpio (Dec) d. Dominguez (War) 4-2.
120: Bartelson (Puy) p. Perez (Gdvw) 3:34; Moore (NV) d. Molina (Gra) 2-1.
125: Smith (MtB) d. Ramirez (Lks) 6-2; Jones (Eas) p. Suarez (KM) 0:48.
130: Bruntil (Nook) d. Redford (WR) 8-2; Pleasants (TJ) d. Velazquez (Oth) 5-1.
135: Mozeleski (Ktwd) d. Jackson (Lkwd) 4-2; Palma (WS) d. Medvinsky (Red) 3-2.
140: Rogers (PT) md. Galvan (Stel) 13-1; Parker-Borrero (Wil) p. Gaither (RogP) 0:26.
145: De La Cruz (Kam) d. Hall (Pas) 7-3; Zavala (Gdvw) p. Nichols (MtB) 0:38.
155: Gray (SL) p. Doll (Hoq) 0:54; Perez (Ktwd) p. Gonzalez (KB) 4:10.
170: Moorehouse (Iss) md. Thomas (FW) 12-3; Lees (Wsgl) p. Ghramm (FP) 1:47.
190: Parker (TB) d. Adair (BL) 5-4; Wharton (Abe) p. Mason (LC) 0:49.
235: Faletagoai (CP) p. Mercedes (Stwd) 5:36; Schwinden (MtB) p. Benson (Zil) 5:41.

Placing
100: Championship-Roman d. Olsen 4-2. 3rd/4th-Pleasants d. Reyes 4-2. 5th/6th-Garcia p. Morales 1:48. 7th/8th-Puzon d. Henderson 6-0.
105: Championship-Perez d. Blankenship 5-0. 3rd/4th-Hernandez d. Sumandig 11-4. 5th/6th-Freeman d. Dubose 8-6. 7th/8th-Hyder d. Filby 6-5.
110: Championship-Guerin d. Bartelson 3-0. 3rd/4th-Grimm d. Pierson 3-1. 5th/6th-Rowell d. Edson 11-4. 7th/8th-Shanes d. Mosteller 5-2.
115: Championship-Reyna p. Carpio 2:42. 3rd/4th-Mejia d. Michaelson 6-0. 5th/6th-Dominguez d. Speed 4-2. 7th/8th-Sumandig p. Klein 2:58.
120: Championship-Bartelson p. Moore. 3rd/4th-Perez d. Gonzales 6-0. 5th/6th-Cervantes Molina p. More 4:15. 7th/8th-Wright d. Cadle 5-0.
125: Championship-Smith p. Jones 2:42. 3rd/4th-Suarez d. Ramirez 4-0. 5th/6th-Chavez d. De La Cruz 3-2. 7th/8th-Helm d. Martinez 6-2.
130: Championship-Bruntil md. Pleasants 12-2. 3rd/4th-Redford md. Joner 11-1. 5th/6th-DeLeon d. Velazquez 6-3. 7th/8th-Talkington md. Yamada 17-5.
135: Championship-Palma md. Mozeleski 9-1. 3rd/4th-Medvinsky d. Jackson 7-0. 5th/6th-Rabang p. Avila 4:37. 7th/8th-Gibson d. Fernandez 8-5.
140: Championship-Parker-Borrero p. Rogers 3:02. 3rd/4th-Ratcliff p. Gaither 2:01. 5th/6th-Martinez d. Galvan 6-1. 7th/8th-Mendoza md. Spady 11-0.
145: Championship-Zavala p. De La Cruz 5:01. 3rd/4th-Hall p. Murray 3:32. 5th/6th-Nichols d. Mecham 8-7. 7th/8th-Fullerton p. Arcury 2:00.
155: Championship- Gray p. Perez 1:24. 3rd/4th-Gonzalez p. Lamay 4:44. 5th/6th-Doll p. Bautista 1:47. 7th/8th-Flanagan p. Christin 2:49.
170: Championship-Moorehouse p. Lees. 3rd/4th-Thomas d. Horrocks 5-2. 5th/6th-Maxfield p. Ghramm 1:50. 7th/8th-Tupa d. Barnett 8-1.
190: Championship-Parker p. Wharton 2:33. 3rd/4th-Veliz p. Mason 0:45. 5th/6th-Linder d. Adair 8-4. 7th/8th-Bain d. Ochoa 5-2.
235: Championship-Faletagoai p. Schwinden 5:22. 3rd/4th-Benson p. Stewart 1:31. 5th/6th-Mercedes p. Boyd 0:45. 7th/8th-Torres p. Sylstad 0:22.

TEAM SCORES: Grandview 92, Mt. Baker 73, Federal Way 70.5, Washougal 70, Sunnyside 69, Nooksack Valley 57, Puyallup 53, Issaquah 48, Mt. Vernon 46, Kentwood 45, Wilson 41, Thomas Jefferson 40, Decatur 36, Granger 35, Yelm 34, Sedro Woolley 32, Pasco 31, Warden 30, Lynden 30, Spanaway Lake 30, White River 29, Aberdeen 29, Othello 28, Clover Park 28, Davis 27, Todd Beamer 27, Eastmont 26.5, Kiona-Benton 26, White Swan 26, Zillah 24, Port Townsend 23, Naches Valley 22, Sequim 22, Kent Meridian 21, Auburn 20, Columbia (Burbank) 20, Kamiak 19, Hoquiam 18, Arlington 18, Lakewood 18, Lakes 17, Emerald Ridge 17, Mt. Tahoma 17, Skyview 17, Battle Ground 17, Redmond 16, Bremerton 15, Rogers (Puyallup) 15, Lewis and Clark 15, Stanwood 15, Kalama 13, Union 13, Centralia 13, Snohomish 12, Quincy 11, Kingston 11, Central Valley 11, Bonney Lake 10, Evergreen (Seattle) 9, Steilacoom 9, River View 9, Franklin Pierce 9, Enumclaw 9, Fife 8, Ellensburg 8, Oak Harbor 8, Lakeside 8, Everett 5, Napavine 4, Elma 4, Toppenish 4, Graham Kapowsin 3, Stadium 3, Wahluke 3, Castle Rock 3, Bellarmine Prep 3, Mt. Rainier 3, Hanford 3, Okanogan 3, Burlington Edison 3, Tenino 3, Granite Falls 3, Toledo 3, Timberline 2, Camas 2, North Beach 2, Kelso 1, Almira/Coulee-Hartline 1.