The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls basketball
Location Tournament High School
Date / time 2/11/2016 7:00 pm
Game Statewide scores

This is not a league game.

This game did not go into overtime.

Team Q1 Q2 Q3 Q4 T
Tournament home

Summary:

Lewis and Clark 61, Mead 48
Medical Lake 46, Colville 37

1A Northwest District 1
Consolation Semifinal
Mount Baker 67, South Whidbey 47
Nooksack Valley 51, Cedar Park Christian (Bothell) 30

1A SCAC District 5
First Round
Columbia (Burbank) 60, Naches Valley 45
Zillah 57, Connell 54, OT

1A Southwest District 4
First Round
Kalama 67, Hoquiam 46
LaCenter 62, Eatonville 36
Montesano 58, Stevenson 37

1A West Central District 3
Play-In
Vashon Island 46, Port Townsend 35

1B Tri-District
Play-In
Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 63, Quilcene 27
Mount Vernon Christian 53, Clallam Bay 25

2A District 5/6
First Round
Ephrata 49, Wapato 36
Toppenish 52, East Valley (Yakima) 36

2A Great Northern League
Third Place
Clarkston 62, Cheney 36

2A West Central /Sea King
First Round
Franklin Pierce 58, Kingston 48
Liberty 75, Tyee 45
North Kitsap 56, Lindbergh 30
Port Angeles 40, Steilacoom 36
Renton 41, Sammamish 34
River Ridge 61, Foster 30
White River 79, Bremerton 24

3A Kingco League
Third Place
Juanita 61, Lake Washington 31
Championship
Bellevue 65, Mercer Island 55

3A Metro League
Ninth Place
Holy Names 60, Chief Sealth 45
Seventh Place
Rainier Beach 53, Seattle Prep 48
Fifth Place
Garfield 50, Cleveland 49
Third Place
Roosevelt 44, Lakeside (Seattle) 35

3A Northwest District 1
Play-In
Edmonds-Woodway 62, Oak Harbor 33

3A West Central/Southwest
First Round
Auburn Mountainview 70, Shelton 37
Auburn Riverside 47, Peninsula 30
Bonney Lake 55, Capital 28
Columbia River 50, Central Kitsap 44
Hazen 35, Kelso 32
Lincoln 54, Kennedy 30
Prairie 60, Enumclaw 27
Wilson 56, Sumner 39

4A Northwest District 1
First Round
Kamiak 44, Jackson 29
Lake Stevens 75, Mariner 49

4A Southwest District 4
Semifinal
Camas 47, Union 41
Skyview 61, Battle Ground 45

4A West Central District 3
First Round
Bellarmine Prep 64, Tahoma 55
Curtis 44, Bethel 34
Gig Harbor 63, Rogers (Puyallup) 51
Kentlake 53, Kent-Meridian 29
Kentridge 52, Emerald Ridge 14
Olympia 69, Federal Way 37
Puyallup 35, Timberline 31
Todd Beamer 75, South Kitsap 33