The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls track
Location Tournament High School
Date / time 5/31/2014 7:00 pm
Game 1A/1B/2B state championships

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

1A
100: 1. Abi Kim, Seattle Christian 12.31; 2. Van Peursem, Cedar Park Christian/Bothell 12.6; 3. Newman, La Salle 12.62
200: 1. Kim 25.09; 2. Stepper, Woodland 25.54; 3. Skinner, Hoquiam 25.75
400: 1. Maya Jackson, Northwest 58.23; 2. Stone, Coupeville, 58.65; 3. Parker, King's 59.75
800: 1. Chynna Phan, Mount Baker 2:14.15; 2. Western, University Prep 2:18.93; 3. Kemper, King's 2:20
1600: 1. Kacey Kemper, King's 5:039; 2. Mullins, Cascade-Leavenworth, 5:06.96; 3. Mildes, Riverside 5:12.55
3200: 1. Erin Mullins 11:08.98; 2. Mildes, Riverside 11:15.30; 3. Redfield, Zillah, 11:43.32
100H: 1. Hannah Rusnak, Lynden Christian 15.28; 2. Walts, Tonasket, 15.71; 3. Cobb, Chewelah, 15.84
300H: 1. Katie Collins, Lakeside 45.81; 2. Stewart, Port Townsend, 46.62; 3. Riley, Seattle Academy 46.62
4x1 relay: 1. Hoquiam - Rose, Wright, Skinner, Smith 49.72; 2. Lynden Christian 49.85; 3. King's 50.06
4x2 relay: 1. Hoquiam - Rose, Smith, Wright, Skinner 1:44.10; 2. Meridian 1:44.83; 3. King's 1:45.62
4x4 relay: 1. Meridian - Lunde, Murphy, Roque, Lunde 3:59.83; 2. Lynden Christian 4:00.51; 3. University Prep 4:02.04
High jump: 1. Taylor V'Dovec, Blaine 5-6; 2. Nielsen, King's 5-6; 3. Hauck, King's 5-6.
Pole vault: Olivia Adams, Blaine 11-6; 2. O'Hara, Lakeside 11-0; 3. Blake, Lakeside 10-6.
Long jump: 1. Kim 18-4.75; 2. Rusnak, Lynden Christian, 17-9; 3. Murphy, Meridian 17-9.
Triple jump: 1. Jackie Mahowald, Lakeside 38-8.5; 2. Nielsen, King's 37-5; 3. Rose, Hoquiam 36-6.25
Shot put: 1. Morgan Van Kooten, Lynden Christian 43-.5; 2. Pittsinger, Chelan 42-11; 3. Spradlin, Montesano 41-4.
Discus throw: 1. Kaitlin Krouse, Chewelah 135-2; 2. Pittsinger 130-7; 3. Spradlin 124-6.
Javelin throw: 1. Deanna Avalos, La Salle 138-9. 2. Hibbard, King's 132-11; 3. Shipley, Kalama 124.

1B
100: 1. Carla vanRooyen, Mount Vernon Christian 12.55; 2. Keogh, Cusick 12.58; 3. Tanke, Odessa-Harrington, 13.01
200: 1. vanRooyen 25.90; 2. Keogh 26.04; 3. McPherson, Shoreline Christian 26.82
400: 1. Natalie McPherson, 59.37; 2. Deserie Parks, Entiat, 1:01.89; 3. LeDoux, Pateros, 1:02.36
800: 1. Kristina Yzaguirre, Mount Vernon Christian 2:26.64; 2. Kjenstad, Evergreen Lutheran, 2:28.82; 3. Browning, Waterville, 2:29.78
1600: 1. Kelsey Browning, 5:17.50; 2. Yzaguirre, Mt. Vernon Christian, 5:21.99; 3. Graham, Republic 5:29.85
3200: 1. Browning 11:42.75; 2. Graham, Republic 11:43.19; 3. Aaronson, NW Yeshiva, 12:57.73
100H: 1. Karlee Maioho, Wilbur-Creston 16.29; 2. Brown, Bickleton, 16.29; 3. Shafer, Selkirk, 16.47
300H: 1. Georgie Shafer, 46.8; 2. Brown, 48.02; 3. Maioho, Wilbur-Creston 49.74
4x1 relay: 1. Odessa-Harrington - Schmidt, Simon, Williams, Tanke 51.97; 2. Wilbur-Creston 53.26; 3. Pomeroy 53.63
4x2 relay: 1. O-H - Schmidt, Simon, Fisher, Tanke 1:49.84; 2. Entiat 1:51.36; 3. Mount Vernon Christian 1:52.71
4x4 relay: 1. Mount Vernon Christian - Blom, Camacho, DeVries, Yzaguirre 4:18.41; 2. Evergreen Lutheran 4:21.94; 3. Entiat 4:22.52
High jump: 1. Lindsay Brown, Bickleton 5-0; 2. McQuay, Republic, 4-10; 3. Thomsen, Waterville, 4-10.
Pole vault: 1. Melyssa Whitener, Mount Vernon Christian 8-6; 2. Putnam, Glenwood, 8-0; 3. Smith, Pomeroy 8-0.
Long jump: 1. vanRooyen 17-2.5; 2. McPherson -15-11; 3. Schwartz Evergreen Lutheran, 15-7.25
Triple jump: 1. vanRooyen 36-1.25; 2. Shafer, Selkirk, 34-4; 3. Simon, Odessa-Harrington, 32-9.
Shot put: 1. Angel Garay, Wilson Creek, 36-1; 2. Frost, Mary Knight, 34-2; 3. Chartraw, Neah Bay, 33-11.5
Discus throw: 1. Hannah Frost, Mary Knight 117-2; 2. Dowers, Pateros, 98-11; 3. Greenlaw, Easton 96-10
Javelin throw: 1. Lorie LeDoux, Pateros 109-9; 2. Luke, Lyle/Wishram 108-3; 3. Christie, Crescent 108-3.

2B
100: 1. Regyn Gaffney, Adna 12.10; 2. McKenna Neufeld, Tacoma Baptist 12.49; 3. Schell, Lind-Ritzville 12.71
200: 1. Gaffney 25.19; 2. Neufeld 26.33; 3. Webb, Asotin 26.45
400: 1. Gaffney 56.40; 2. Warwick, Colfax 59.07; 3. Strope, Reardan 59.45
800: 1. Ward, St. George's 2:22.81; 2. Anderson, Morton-White Pass 2:22.85; 3. Herrera, Mossyrock 2:24.67
1600: 1. Speiker, Oroville 5:11.25; 2. Strope, Reardan 5:22.45; 3. Eggleston, Asotin 5:23.03
3200: 1. Speiker, 10:50.96; 2. Eggleston 11:46.58; 3. Brooks, Northwest Christian (Lacey) 11:50.67
100 HH: 1. Bailey Mackleit, Colfax 15.76; 2. Warwick, Colfax 15.98; 3. Wujek, DeSales 16.07
300 IH: 1. Isabel Clark, NWC-Colbert 45.94; 2. Sowers, NWC-Lacey, 46.91; 3. Mackleit 47.78
4x1 relay: 1. Colax - Heiner, Mackleit, Warwick, Mellor 50.63; 2. Tacoma Baptist 50.79; 3. Asotin 51.69
4x2 relay: 1. Tacoma Baptist - Madelynn Kitselman, Jane Cooksley, Ashley Brooks, McKenna Neufeld 1:48.06; 2. Asotin 1:48.49; 3. Kittitas 1:49.09
4x4 relay: 1. Colfax - Kraut, Larsen, Mellor, Heiner 4:15.50; 2. Lind-Ritzville 4:15.75; 3. Morton-White Pass 4:16.75
High jump: 1. Makenzie Russell, South Bend 5-3; 2. Cai, Colfax 5-3; 3. Grunst, Oroville 5-0.
Pole vault: 1. Scout Cai 11-0; 2. L. Friese, Willapa Valley, 10-6; 3. K. Friese, Willapa Valley, 9-6.
Long jump: 1. Gaffney, Adna 17-9; 2. Andrews, Dayton, 16-6.5; 3. Nelson, Liberty (Spang.) 16-5.
Triple jump: 1. Hannah Dykes, Raymond 35-2; 2. Russell, South Bend 34-3.25; 3. Mellor, Colfax 34-0.25
Shot put: 1. Karen Bulger, NWC-Lacey 41-11.25; 2. Reno, Kittitas 40-6; 3. Staats, South Bend 38-.25
Discus: 1. Piper Loop, Asotin 118-1; 2. Gardner, Toutle Lake 116-3; 3. Sheer, Colfax 110-4.
Javelin: 1. Karen Bulger NWC-Lacey 145-11; 2. Reno 124-8; 3. Nobbs, Riverside Christian 123.