The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys tennis
Location Tournament High School
Date / time 5/31/2014 7:00 pm
Game 4A, 3A, 2A, 1A/2B/1B state championships

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Singles
Championship
4A: Jason Lui, Newport d. Jack Suh, Issaquah 6-4, 6-2
3A: Connor Garnett, Interlake d. D. Park, Lakeside 6-2, 6-4
2A: Ty Gentry, Capital d. Ehan Romney, Sammamish 6-3, 6-2.
1A/1B/2B: Jack Katzman, University Prep d. Griffin Welsh, Charles Wright 6-0, 6-2.

Third Place
4A: O. Burney, Garfield d. Jamie Bautista, Olympia 6-4, 6-0.
3A: Wyatt DeMulling, Highline d. Smith, Mercer I. 6-2, 6-2.
2A: Alan Kwiatowski, Lindbergh d. Anderson, Sehome 6-4, 6-2.
1A/1B/2B: Zamir Birnbach, Seattle Academy d. Hay 6-1, 6-3.

Fourth Place
4A: P. Chung, Cascade d. Alex Chan, Jefferson 6-3, 3-6, 6-2
3A: Jared Madison, Bellevue d. Colton Weeldryer, Auburn Mountainview, 6-4, 6-2.
2A: Zaylan Jacobsen, Sumner d. R. Adams, Clarkston 6-4, 6-3.
1A/1B/2B: Michael Hamilton, St. George's d. Mielke 4-6, 6-1, 6-2.

Fifth place
4A: Vinnie Nguyen, Spanaway Lake d. Cameron Martin, Jefferson 6-3, 6-2.
3A: Hunter Egger, Bel. d. D. Gorecki, Columbia R. 6-2, 6-0.
2A: David Granero, Tumwater d. Myers, W. Valley 6-3, 7-6 (2)
1A/1B/2B: Brendan Stewart, La Salle d. Weber 6-1, 6-1

Doubles
Championship
4A: Luke Brittan/Jordan Strandness, Lewis & Clark d. Sham/Gu, Newport 6-2, 6-1
3A: Matt Selfert/Ben Elliott, Mercer Island d. Hou/Williams, MI 6-3, 6-4.
2A: Jonathan Yu/Josh Rasmus, Washington d. Shmolotohka/Gilbert, Sehome 6-1, 6-0.
1A/1B/2B: Teddy Grenley/Phillip Grenley, Charles Wright d. Terris/Hendrick, Tonasket 6-2, 6-2

Third place
4A: Namba/Huang, Newport d. Lawson/Jarvis, Gig Harbor 6-1, 6-2.
3A: Curtis/DeVries, Bainbridge d. Yu/Von Gortler 7-6 (2), 6-4.
2A: Bayna/Bayna, Lindbergh d. Nolan/Thompson, 6-4, 7-5.
1A/1B/2B: Cremers/Furbeyre, St. George's d. Phelps/Rice 6-0, 6-0.

Fourth place
4A: Cheung/Uchen, Newport d. Mandellis/Tilly 6-3, 7-6 (7-2)
3A: Viloria/Sribhibhadh, Kennedy d. Cooper/David 6-2, 7-6.
2A: Travis Miller/Doug Doenges, Capital d. Weirich/Saul 6-1, 6-3.
1A/1B/2B: Vargas/Singco, La Salle d. Fergoso/Ronish 6-7, 6-4, 6-2.

Fifth place
4A: Will Berghoff/Kyle Wooten, Olympia d. Elliot Gardner/Chris Wood, Bellarmine Prep 6-7 (7-5) 6-4, 6-3.
3A: Williams/Gonzalez-Posada, MI d. McKenzie/Bolt 6-4, 6-1.
2A: Ryan Gudbranson/Nathan Eliason, Tumwater d. Rabedeaux/Shuey 6-4, 7-6 (6)
1A/1B/2B: Harikrishnan/Ummat, Overlake d. Rasumussen/Wise 6-4, 6-2.