The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls track
Location Tournament High School
Date / time 5/23/2014 1:00 pm
Game 2A District 4 Track and Field Championships

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

100: 1) Ashley Robbins (BH) 12.70; 2) Raegan Nelson (WFW) 12.72; 3) Jamie Crews (Tum) 12.87 Kaylene

Brink (Ridge) Brooke Feldmeier (Tum) 12.79; 2)

200: 1) Nike McClure (WFW) 25.39; 2) Brooke Feldmeier (Tum) 25.50; 3) Raegan Nelson (WFW) 25.96; 3)

Raigan Daise (Ridge)

400: 1) Brooke Feldmeier (Tum) 57.65; 2) Taylor Sauls (BH) 1:00.31; 3) Raigan Page (RAL) 1:00.42

800: 1) Payton McGuin (Cap) 2:19.61; 2) McKenna Moon (WFW) 2:20.28 3) Ashli Ayers (RR) 2:20.75

1600: 1) Lauren Ericks (Tum) 5:15.54; 2) Lauren Pierson (Cap) 5:20:35: 3) 5:15.93; 3) Berhanie Knutzen

(Tum) 5:27.67

3200: 1) Lauren Pierson (Cap) 11:25.26; 2) Sarah Paquet (Cap) 11:53.18; 3) Alex Banner (Tum) 11:46.29

100 H: 1) Brooke Feldmeier (Tum) 15.34; 2) Abby Weiler (RAL) 16.71; 3) Sarah McGee (BH) 16.81

300 H: 1) Kayla Church (RAL) 48.38; 2) Rachel Eshenbaugh (RR) 49.25; 3) Kary Sathre (Cen) 49.81

4x100 Relay: 1) W.F. West (50.35); 2) Black Hills (51.06); 3) River Ridge (51.11)

4x200 Relay: 1) W.F. West (1:45.13); 2) Black Hills (1:46.95); 3) Ridgefield (1:47.75)

4x400 Relay: 1) W.F. West (4:04.54); 2) Black Hills (4:12.67); 3) Tumwater (4:13.40)

Shot Put: 1) Nike McClure (WFW) 41-0.25 2) Peggy Johnston (RR) 39-1.25: 3) Kayla Clark (R

AL) 37-0.25

Discus: 1) Peggy Johnston (Rr) 116-0; 2) Michaela Hall (Cen) 106-3; 3) Michelle Greear (Wash) 106-1.25

Javelin: 1) Lauren Furu (BH) 131-0; 2) Michaela Hall (Cen) 106-3; 3) Mackenzie Pfeifer (Wash) 106-0

High Jump: 1) Kayla Coleman (RR); 2) McKenna Moon (WFW); 3)

Pole Vault: 1) Abby Weiler (RAL) 12-3; 2) Sarah McGee (BH) 11-0; 3) Bridget Kelly (MM) 11-0

Long Jump: 1) Peyton Russell (Tum) 17-6 2) Emma Furth (Tum) 16-4.25; 3) Sharlee Fine (Tum) 15-9.75

Triple Jump: 1) Peyton Russell (Tum) 37-0.25; 2) Emma Furth (Tum) 35-0.25; 3) Keara Bennett (MM) 32-8