The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys wrestling
Location Tournament High School
Date / time 2/15/2014 7:00 pm
Game Class 4A Region I

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team scores: Yelm 221, Lake Stevens 187, Snohomish 109, South Kitsap 93, Arlington 68, Central Kitsap 66, Kamiak 64.5, Bellarmine Prep 51, Mariner 42, Cascade 41.5, Lynnwood 39, Olympia 37, Edmonds-Woodway 33, Mount Vernon 32.5, Gig Harbor 16, Monroe 10, Jackson 7, Stadium 0.

Championship round:
106: Jeremy Nygard (Arl) d. Mason Harrison 6-0.
113: Michael Soler (LS) d. Tyler Headland (LS) 9-1.
120: Darren Harris (Yelm) p. David Garica (Cas) 2:33.
126: Jake Douglas (LS) d. Brandon Forster (SK) 5-0.
132: Noah Cuzzetto (LS) d. Jacob Rash (Yelm) 10-0.
138: Tanner Page (Yelm) d. Joel Sherman (SK) 10-4.
145: Adam Lutovsky (SK) d. Nathan Vulliet (EW) 5-4 (OT).
152: Brandon Rochester (Yelm) d. Rafael Ibarra (MV) 3-0.
160: Hunter Lord (Lyn) d. David Bikoev (Kam) 6-0.
170: Tyler Webley (Kam) tf. Bo Campbell (Yelm) 17-2.
182: Garrett Stich (Sno) p. Blake Moser (GH) 3:33.
195: Cody Vigoren (LS) d. Tristan Hartmann (SK) 11-1.
220: Tristan Baus (Sno) p. Elliott Villars (BP) 2:21.
285: Dominick Johnson (CK) p. Francisco Flores (Mar) 2:33.

Third/fourth place:
106: Sidat Kanyi (EW) d. Jed Klein (BP) 6-3.
113: Josh Criollos (CK) d. Thomas Munoz (Yelm) 6-3.
120: Alex Rodorigo (LS) tf. Garrett Gershmel (LS) 16-1.
126: Dakota Benson (Yelm) d. Wyatt Larsen (Cas) 10-0.
132: Brian Rochester (Yelm) d. Trysten Perales (LS) 6-3.
138: Logan Pine (Oly) p. Bryce Thomas (Arl) 2:50.
145: Tyler Frisch (Kam) p. McKinley Braa (Mon) 4:14.
152: Scott Bardell (Arl) d. Joseph Barnum (SK) 11-5.
160: Logan Johnson (LS) p. James Rodeman (Yelm) 3:09.
170: Hunter Taylor (BP) p. Mason Beaver (LS) 3:25.
182: Juan Garcia (Cas) d. Edgars Plornish (Mar) 6-5.
195: Justin Kearney (Sno) d. Peder Morrill (Sno) 11-5.
220: Alex Fairhurst (Sno) d. Alex Grant (Oly) 6-2.
285: Daniel Huynh (Mar) won by disqualification over Mario Rojas (Sno)