The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Softball
Location Tournament High School
Date / time 5/25/2013 7:00 pm
Game WIAA state 4A-1B tournaments

This is not a league game.

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Tournament home

Summary:

4A STATE TOURNAMENT
At Merkel Sports Complex, Spokane
Saturday
First consolation semifinals
Tahoma 5, Central Valley 1
Newport 9, Todd Beamer 8

Championship semifinals
Arlington 6, Richland 0
Camas 2, Woodinville 0

Second consolation semifinals
Tahoma 4, Richland 2
Woodinville 13, Newport 2

Third-place game
Tahoma 7, Woodinville 4
Championship
Arlington 2, Camas 1

3A STATE TOURNAMENT
At Regional Athletic Complex, Lacey
Saturday
First consolation semifinals
Bainbridge 14, Mountlake Terrace 7
Juanita 3, Shorecrest 2

Championship semifinals
Prairie 10, University 9
Kamiakin 2, Meadowdale 1

Second consolation semifinals
University 8, Bainbridge 0
Meadowdale 4, Juanita 2

Third-place game
Meadowdale 7, University 2
Championship
Kamiakin 12, Prairie 7

2A STATE TOURNAMENT
At Carlon Park, Selah
Saturday
First consolation semifinals
Sedro-Woolley 7, White River 3
Othello 11, Colville 0

Championship semifinals
Selah 8, Lynden 5
R.A. Long 7, W.F. West 1

Second consolation semifinals
Sedro-Woolley 7, Lynden 3
Othello 14, W.F. West 6

Third-place game
Othello 11, Sedro-Woolley 7
Championship
Selah 9, R.A. Long 7

1A STATE TOURNAMENT
At Columbia Playfield, Richland
Saturday
First consolation semifinals
Hoquiam 15, Okanogan 1
Elma 11, Cascade (Leavenworth) 6

Championship semifinals
Connell 5, Montesano 0
Woodland 5, Lakeside 1

Second consolation semifinals
Montesano 9, Hoquiam 2
Lakeside 15, Elma 5

Third-place game
Montesano 11, Lakeside 3

Championship
Connell 4, Woodland 0

2B STATE TOURNAMENT
At Gateway Sports Complex, Yakima
Saturday
First Round
NW Christian (Spokane) 12, Liberty Bell 2
DeSales 8, Napavine 3
Pe Ell 28, Lake Roosevelt 2
LaConner 11, Asotin 8
Dayton 5, Orcas Island 2
Toutle Lake 4, Adna 2
Morton/White Pass 7, Waitsburg-Prescott 2
Colfax 12, Kittitas 3

Consolation first round
Napavine 7, Liberty Bell 0
Asotin 19, Lake Roosevelt 1
Adna 8, Orcas Island 2
Waitsburg-Prescott 6, Kittitas 4

Quarterfinals
NW Christian (Spokane) 5, DeSales 0
LaConner 9, Pe Ell 5
Toutle Lake 6, Dayton 1
Morton/White Pass 6, Colfax 0

1B STATE TOURNAMENT
At Gateway Sports Complex, Yakima
First Round
Colton 9, Klickitat 2
Selkirk 6, Wishkah Valley 4
Almira-Coulee/Hartline 10, Quilcene 6
Touchet 3, Pateros 1

Consolation first semifinal
Wishkah Valley 6, Klickitat 1
Quilcene 7, Pateros 4

Championship semifinal
Colton 18, Selkirk 0
Almira-Coulee/Hartline 11, Touchet 10