The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys wrestling
Location Tacoma Dome
Date / time 2/15/2013 7:00 pm
Game 2013 Mat Classic XXV (170-182 lb. classes)

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

4A -- 170
Round 1 --
M1: Boekelman (Kentwood) p. Kauffman (Skyview) 3:12
M2: Brown (Edmonds-Woodway) md. Hardgrove (Eastmont) 9-1
M3: Broome (South Kitsap) d. Numbers (Lewis & Clark) 2-1
M4: Thomas (Evergreen [Vancouver]) p. Wilson (Kent-Meridian) 3:43
M5: Rogers (Mead) p. Webley (Kamiak) 1:28
M6: Berfanger (Union) md. Lindsey (Auburn) 10-2
M7: Autrey (Tahoma) tf. Koukal (Inglemoor) 16-1
M8: Vigoren (Lake Stevens) d. Simpson (Richland) 5-3
Quarterfinals
M1: Boekelman (KW) d. Brown (EW) 9-4
M2: Thomas (EvG) d. Broome (SK) 2-1
M3: Rogers (Mead) p. Berfanger (Union) :27
M4: Vigoren (LS) md. Autrey (Tah.) 9-0
Consolation: Round 1 --
M1: Hardgrove p. Kauffman 1:52
M2: Numbers (L&C) md. Wilson (KM) 10-2
M3: Webley (Kam.) p. Lindsey (Aub.) 4:22
M4: Simpson (Rich.) md. Koukal (Ingl.) 12-2
Round 2 --
M1: Hardgrove d. Autrey 9-3
M2: Berfanger md. Numbers 10-2
M3: Broome d. Webley 5-1
M4: Simpson d. Brown 10-3

3A -- 170
Round 1 --
M1: Chandler (Mercer Island) p. O'Bannon (Lincoln)
M2: Pina (Kamiakin) p. Coryell (Bainbridge Island) 5:50
M3: Ramos (Sunnyside) p. Hawkins (Everett) 5:56
M4: Karis (Decatur) p.. Mange (Bellevue) 1:47
M5: Stannard (University) d. Stone (Marysville-Pilchuck) 7-0
M6: Gill (Enumclaw) p. Evenden (Prairie) 4:46
M7: Holsinger (Peninsula) d. Proffitt (Mountain View) 8-4
M8: Shavers (Oak Harbor) d. Springberg (Mountlake Terrace) 9-8
Quarterfinals
M1: Pina d. Chandler 6-2
M2: Karis d. Ramos 10-5
M3: Stannard d. Gill 7-4
M4: Shavers p. Holsinger 3:30
Consolation: Round 1 --
M1: Coyrell p. O'Bannon 1:36
M2: Hawkins p. Mange 2:13
M3: Stone p. Evendern 3:23
M4: Springberg d. Proffitt 4-0
Round 2 --
M1: Holsinger d. Coryell 4-3
M2: Gill p. Hawkins 4:49
M3: Ramos p. Stone 4:47
M4: Chandler p. Springberg 4:48

2A -- 170
Round 1 --
M1: Santos (Steilacoom) md. Fleury (Burlington-Edison) 16-5
M2: Criston (Port Angeles) p. Hiatt (Ephrata) 1:19
M3: Gaeta (Olympic) d. Watkins (East Valley [Spokane]) 5-2
M4: Meggison (Lynden) d. Duran (Aberdeen) 8-5
M5: Dickson (Kingston) p. Pegg (Cheney) 3:02
M6: Tufts (W.F. West) d. Roppel (Sedro-Wolley) 7-0
M7: Harrison (Lakewood) p. Brown (Washington) 3:22
M8: Yates (East Valley [Yakima]) p. Kalinin (Renton) 1:05
Quarterfinals
M1: Santos (Steil.) d. Cristion (PA) 6-4
M2: Gaeta (Oly.) d. Meggison (Lynd) 7-0
M3: Dickson (King) d. Tufts (WFW) 4-3
M4: Yates (EVY) p. Harrison (LW) 1:20
Round
Consolation: Round 1 --
M1: Hiatt d. Fleury 14-8
M2: Watkins d. Duran 4-3
M3: Pegg p. Roppel 2:56
M4: Brown p. Kalinin 2:07

1A - 170
Round 1 --
M1: Armstrong (Vashon) p. Anderson (Kettle Falls) 5:29
M2: Myers (Zillah) md. Lindsey (Mt. Baker) 15-4
M3: Louthan (Montesano) d. Cantu (Granger) 3-2
M4: Collins (Jenkins [Chewelah]) p. Son (Cascade Christian) 3:18
M5: Myrick (Royal) p. McGinnis (Rochester) 5:23
M6: Harvill (Omak) p. Patterson (Woodland) 1:07
M7: Anderson (Chelan) d. Darvell (Castle Rock) 6-3
M8: Wilkins (Goldendale) d. Sutten (Elma) 8-7
Quarterfinals
M1: Armstrong (Vash) md. Myers (Zill) 13-5
M2: Collins (Chew) p. Louthan (Mont) 1:15
M3: Myrick (Roy) d. Harvill (Omak) 9-4
M4: Wilkins (GD) p. Anderson (Chel) 5:59
Consolation: Round 1 --
M1: Anderson (Kett) d. Lindsey (MB) 6-5
M2: Cantu (Gran) md. Son (CChr.) 10-0
M3: Patterson (WDL) p. Ibold (FH) 4:41
M4: Darvell (CR) d. Sutten (Elma) 8-6
Round 2 --
M1: Anderson d. Anderson 5-3
M2: Harvill md. Cantu 10-0
M3: Louthan d. Patterson 9-2
M4: Myers d. Darvell 4-3

4A -- 182
Round 1 --
M1: Davis (Central Valley) p. Bickford (Spanaway Lake) :26
M2: Gromes (Union) p. Beard (South Kitsap) 5:46
M3: Newbill (Olympia) md. Horrocks (Skyview) 14-0
M4: West (Auburn) p. Perez (Davis) 1:30.
M5: Christensen (Woodinville) p. Ferro (Arlington) 2:38
M6: Seibel (Kentridge) md. Castro (Moses Lake) 19-5
M7: Perry (Tahoma) d. Silvers (Chiawana) 13-6
M8: Ladenburg (Bellarmine Prep) p. Starren (Issaquah) 1:25
Quarterfinals
M1: Davis (CV) p. Gromes (Union) 1:58
M2: Newbill (Oly.) d. West (Aub.) 9-4
M3: Christensen (WDV) p. Seibel (KR) 3:13
M4: Perry (Taho.) md. Ladenburg (BP) 9-0
Consolation: Round 1 --
M1: Beard (SK) p. Bickdoes (SL) :37
M2: Horrocks (SKV) d. Perez (Davis) 9-7
M3: Ferro (Arl.) p. Castro (ML) 3:41
M4: Silvers (Chiaw.) p. Starren (Iss.) 1:58
Round 2 --
M1: Beard (SK) md. Perry (Taho) 9-1
M2: Horrocks (Skv) d. Seibel (KR) 10-8 OT
M3: West (Aub) p. Ferro (Arl) :29
M4: Silvers (Chiaw) d. Gromes (Union) 5-1

2A -- 182
Round 1 --
M1: Bailey (Centralia) p. Henden (Kingston) 5:36
M2: Goodpaster (Selah) md. Atterberry (Anacortes) 10-0
M3: Knight (Colville) p. Stallo (Squalicum) 2:59
M4: Skinner (White River) p. Leal (Mark Morris) 1:57
M5: Rodriguez (Wapato) d. Naslund (Sultan) 12-7
M6: Davis (Washington) d. Robbins (Port Angeles) 12-7
M7: Leech (Steilacoom) p. Marsh (North Mason) 3:20
M8: Mason (Cheney) p. Tisinger (Anacortes) 1:00
Quarterfinals
M1: Goodpaster (Sela) p. Bailey (Cent) 3:06
M2: Skinner (WR) p. Knight (Col) 3:52
M3: Davis (Wash) d. Rodriguez (Wap) 7-4
M4: Mason (Chen) tf. Leech (Steil.) 17-1
Consolation: Round 1 --
M1: Henden d. Atterberry 7-5 OT
M2: Stallo d. Leal 3-2
M3: Naslund d. Robbins 9-4
M4: Marsh p. Tisinder 2:30

1A -- 182
Round 1 --
M1: Del Angel (Kiona-Benton) p. Razor (Bellevue Christian) 1:14
M2: Thompson (Newport) md. O'Brien (Montesano) 15-5
M3: Goldbach (Freeman) p. Martinson (Mt. Baker) :58
M4: Brown (Eatonville) d. Ochoa (Zillah) 7-6 (3OT)
M5: Cronk (Mt. Baker) p. Munson (Freeman) 3:39
M6: Yorgesen (Wahluke) d. Lam (Castle Rock) 5-4
M7: Guerrero (Royal) md. Hernandez (Ilwaco) 10-2
M8: Crabtree (Riverside [Chattaro]) p. Ortega (Blaine) :30
Quarterfinals
M1: Del Angel (KB) p. Thompson (NP) 1:00
M2: Goldbach (Free) tf. Brown (Eat) 16-1
M3: Cronk (MB) d.. Yorgesen (Wah) 6-0
M4: Crabtree (RS) d. Guerrero (Roy) 8-3
Consolation: Round 1 --
M1: Razor (BC) p. O'Brien (Mont) 4:00
M2: Ochoa (Zill) md. Martinson (MB) 12-1
M3: Lam (CR) md. Munson (Free) 11-3
M4: Hernandez (Ilwaco) p. Ortega (Blaine) 1:25
Round 2 --
M1: Guerrero p. Razor 2:25
M2: Yorgensen d. Ochoa 3-0
M3: Lam d. Brown 3-0
M4: Thompson d. Hernandez 4-1