The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys swimming
Location Hazen High School
Date / time 2/9/2013 7:00 pm
Game Class 3A/2A WCD Boys Swimming

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Finals at Hazen High School
3A - Team Scores:
Top five swimmers or relay teams advance
Kennedy 246, Hazen 201, North Thurston 169, Peninsula 143, Enumclaw 139, Auburn Mountainview 127, Wilson 101, Timberline 67, Lakes 66, Shelton 31.
200 medley relay: Kennedy (Maudslien, Shribhibhadh, Dorsett, Thach) 1:38.28; Auburn Mountainview (Lindsay, Lempert, Davis, Lavine) 1:42.86; Enumclaw (Petersen, VanHoof, Vick, Cooper) 1:43.10; Hazen (Hoover, Foth, Wei, Mitchell) 1:43.42; North Thurston (Anderson, C. Ridgeway, T. Ridgeway, Harn) 1:44.46
200 free: Frey (W) 1:50.90; Cooper (E) 1:51.54; Englehart (Haz) 1:51.76; Wenman (P) 1:53.65; Martens (K) 1:54.16
200 IM: Thach (K) 1:51.82; Lindsay (AM) 1:58.27; Riggs (P) 2:00.20; Williams (Highline) 2:03.91; Broughton (Haz) 2:04.41
50 free: VanHoof (E) 22.63; Bocchi (L) 22.75; Burkey (P) 22.75; Lavine (AM) 22.75; Harn (NT) 23.01
Diving: Donohue (K) 413.05; Friedman (P) 364.80; Skipworth (E) 349.15; Holmes (NT) 315.20; Agtarap (NT) 294.90
100 fly: Maudslien (K) 52.12; Mitchell (Haz) 55.28; Nelson (Haz) 56.14; Pallasigui (Mount Tahoma) 56.26; Dorsett (K) 56.40
100 free: Thach (K) 46.69; Burkey (P) 49.42; Bocchi (L) 49.91; Anderson (NT) 50.49; Warnenhoven (Haz) 51.27
500 free: Broughton (Haz) 4:55.30; Mitchell (Haz) 4:56.05; Emmons (T) 5:04.91; Williams (High) 5:08.09; Dorsett (K) 5:08.75
200 free relay: Kennedy (Maudslien, Ballanger, Martens, Thach) 1:29.28; North Thurston (Harn, Brickey, Anderson, T. Ridgeway) 1:29.94; Peninsula (Riggs, Brunson, Burkey, Bocchi) 1:33.72; Hazen (Warnenhoven, Brown, Foth, Nelson) 1:34.48
100 back: Maudslien (K) 51.15; Lindsay (AM) 52.74; Petersen (E) 54.69; Hoover (Haz) 56.99; Englehart (Haz) 57.20
100 breast: Riggs (P) 59.93; Van Hoof (E) 1:00.15; Shribhibhadh (K) 1:02.62; C. ridgeway (NT) 1:05.65; Kasahara (K) 1:06.77
400 free relay: North Thurston (Harn, Brickey, Anderson, T. Ridgeway) 3:22.37; Auburn Mountainview (Lempert, Lavine, Davis, Lindsay) 3:22.43; Hazen, Mitchell, hoover, Broughton, Warnenhoven) 3:23.45; Peninsula (Burkey, Brunson, Wenman, Riggs) 3:24.10; Enumclaw (Cooper, Petersen, Culp, VanHoof) 3:26.44

2A - Team Scores: 1. Steilacoom 242, 2. Lindbergh 222, 3. Port Angeles 145, 4. North Kitsap 137, 5. Sumner 117, 6. Klahowya 116, 7. Olympic 107, 8. Kingston 101, 9. Sequim 61, 10. Washington 40, 11. Bremerton 39, 12. Renton 32, 13. Franklin Pierce 16, 14. Crescent 9, 15. North Mason 7.

Top six swimmers or relay teams advance
200 medley relay: Ste. (B. Scott, J. Scott, Gonzalez, Lamb) 144.72; Kla. (Wiliams, Meyers, Hodgkinson, Otheim) 147.65; PA (Macias, Liang, Fu, Koehler) 1:52.15; Lin. (Miller, Lim, Jacobson, Pogue) 1:52.73; King. (Baetz, Szerlog, Fox, Daniels) 1:54.61; NK (Moran, Crede, Aban, Rojano) 1:58.35
200 free: Jaycob Davies (W) 1:52.01; Thor Breitbarth (NK) 2:01.30; Andrew Clift (Ste.) 2:02.8; Cole Urnes (PA) 2:05. 07; Peter Han (Lin.) 2:07. 25; Josh Goodsell (Sum.) 2:08.69
200 IM: James Scott (Ste.) 2:06.74; Craig Boekenoogen (O) 2:11.12; AJ Lim (Lin.) 2:13.6; John Macias (PA) 2:13.8; Kevin Fox (King.) 2:14.51; Ian Christen (NK) 2:16.5
50 free: Kellen Meyers (Klah.) 22.55; Aaron Jacobson (Lin.) 23.15; Andrew Gonzales (Ste.) 23.44; Karl Otheim (Klah.) 24.18; Cooper Dyason (Sum.) 24.35; Reis Meyer (O) 24.97
Diving: Ryan Shipes (Ste.) 340.10; Austin Clement (Seq.) 274.5; David Kakuk (Sum.) 273.95; Bryce Corrigan (Sum.) 255.35; Tanner Zrones (Lin.) 251; Lucas DeFrang (Cres.) 246.3
100 fly: Jacobsen (Lind.) 55.87; Gonzalez (Ste.) 57.86; Avery Koehler (PA) 59.6; Wei-Yan Fu (PA) 1:00.58; Yorick Aban (NK) 1:00.72; Peter Han (Lin.) 1:03.01
100 free: Benjamin Scott (Ste.) 49.87; Quaid Williams (Klah.) 50.45; Meyers (Klah.) 50.47; Dyson (Sum.) 52.75; Otheim (Klah.) 53.92; Andrew Lamb (Ste.) 54.07
500 free: Davies (W) 5:07.44; Ian Christen (NK) 5:32.31; Breitbarth (NK) 5:33.93; Clift (Ste.) 5:45.5; Goodsell (Sum.) 5:45.89; Urnes (PA) 5:56.95
200 free relay: Lin. (Lim, Han, Clair, Jacobsen) 1:38.67; NK (Moran, Christen, Reid, Aban) 1:40.57; Sum. (Drobny, Retzlaff, Molen, Dyson) 1:40.57; King. (Daniels, Baetz, Szerlog, Fox) 1:40.65; Ste. (Cook, Marchant, Shipes, Clift) 1:43.39; O (Loan, Hirt, Meyer, Boekenoogen) 1:43.45
100 back: B. Scott (Ste.) 54.52; Williams (Klah.) 58.69; Macias (PA) 1:00.65; Boekenoogen (O) 1:02.12; Eric Prosser (Seq.) 1:04.16; Adriel Moran (NK) 1:04.18
100 breast: James Scott (Ste.) 1:04.58; Fox (King.) 1:08.09; AJ Lim (Lin.) 1:09.13; Paul Bradley (King.) 1:10.32; Jay Liang (PA) 1:10.77; Zack Anderson (Lin.) 1:14.96
400 free relay: Ste. (Lamb, Gonzalez, J. Scott, B. Scott) 3:31.45; PA (Koehler, Urnes, Liang, Macias) 3:35.35; NK (Moran, Christen, Breitbarth, Aban) 3:37.23; O (Loan, Hirt, Tracy, Boekenoogen) 3:47.39; Lin. (Clair, Han, Tibbitts, Miller) 3:50.29; R (Souriyadeth, Mehlhaff, Pham, Mar) 4:01.88;