The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls swimming
Location Tournament High School
Date / time 11/10/2012 7:00 pm
Game WIAA 4A State Championship

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

4A
Team Scores: Newport of Bellevue 217, Richland 183.5, Cascade of Everett 169, Mount Rainier 155, Skyline 132, Issaquah 127, Kentlake 113, Wenatchee 112, Garfield 110, Inglemoor 108, Jackson 90, Gig Harbor 88, Roosevelt 82, Federal Way 64, Walla Walla 63
Individual Events:
200 medley relay: Skyline (Umezawa, Scarcello, Munoz, Volodkevich) 1:49.12
200 free: Felicity Cann (Stadium) 1:49.72
200 IM: Lisa Bratton (Richland) 2:01.53
50 free: Kenna Ramey (Federal Way) 23.44
Diving: C. Chambers (Garfield) 488.20
100 butterfly: Kenna Ramey (Federal Way) 56.00
100 free: Hanna Bruggman (Wenatchee) 51.71
500 free: Cann (Stadium) 4:57.78
200 free relay: Cascade (Carlson, Dar. Booth, Dan. Booth, Laurent)
100 back: Lisa Bratton (Richland) 54.85
100 breast: Carolyn McCann (Gig Harbor) 1:03.30
400 free relay: Cascade (Carlson, Dar. Booth, Dan. Booth, Laurent) 3:34.96

3A
Team scores- Mercer Island 376, Bainbridge 303, Lakeside 194, Hanford 147, Bellevue 131, Meadowdale 100, Shorewood 99, Liberty (Renton) 98, Juanita 95, Marysville-Pilchuck 87, Kennedy Catholic 86, Oak Harbor 79, Foss 65, Hazen 55, Columbia River 51, Holy Names 49, Southridge 43, Kennewick 37, Interlake 35, Auburn Mountainview 32, Peninsula 26, Highline 24.5, Mountain View 21, Mountlake Terrace 14, Enumclaw 14, Decatur 13, Hudson's Bay 13, Sunnyside 7, Wilson 6.5, Nathan Hale 6, Marysville-Getchell 5, Stanwood 5, Kamiakin 5, North Thurston 2, Glacier Peak 1.
Individual Events:
200 medley relay: Bainbridge (Archer, Duni, Peirano, Grundman) 1:47.75
200 free: M. Bottelberghe (Columbia River) 1:50.05
200 IM: Kim Williams (Bellevue) 2:01.20
50 free: Anna Keane (Mead) 23.36
Diving:Ashley Knox (JFK) 419.80
100 butterfly: Sabrina Kwan (Mercer Island) 55.85
100 free: (Keane (Mead) 50.60
500 free: Sarah Grundman (Bainbridge) 4:58.40
200 free relay: Mercer Island (Seidel, Williamson, Kwan, Wold) 1:37.12
100 back: Shayla Archer (Bainbridge) 56.18
100 breast: Williams (Bellevue) 1:03.49
400 free relay: Mercer Island (Hoffman, Seidel, Cox, Wold) 3:33.41

2A
Team scores -- Lake Washington 235, Tumwater 205, Ellensburg 160, Sehome 151, Sumner 140, Squalicum 139, Capital 132, Port Angeles 118, Mark Morris 103, Fife 99, West Valley (Yakima) 82, W.F. West 68, Pullman 66, Hockinson 64, Bellingham 61, Archbishop Murphy 60, Port Townsend 51, Renton 51, Sammamish 39, Prosser 37, Klahowya 36, Olympic 31, Steilacoom 29, Lindbergh 22, Aberdeen 21, Seton Catholic 21, Zillah 21, North Kitsap 20, Selah 16, Clover Park 15, Centralia 12, Ridgefield 5, Sedro Woolley 5, Washington 3, Clarkston 3, Woodland 2, Black Hills 1, Evergreen (Seattle) 1.
Individual Events:
200 medley relay: Sumner (Ditty, Huynh, Munger, Gustafson) 1:53.56
200 free: Gwendoly Roley (Sehome) 1:59.07
200 IM: Julia Sanders (Hockinson) 2:05.90
50 free: Anne Froelich (Ellensburg) 25.11
Diving: Tori Franzen (Squalicum) 383.55
100 butterfly: Sanders (H) 56.61
100 free: Abby Sullivan (Tumwater) 52.38
500 free: Kelsey Crane (Klahowya) 5:19.17
200 free relay: Tumwater (Stoker, Cumings, Hack, Sullivan) 1:40.61
100 back: Sullivan (Tum) 58.85
100 breast: Meredith Sawer (Fife) 1:06.34
400 free relay: Tumwater (Stoker, Cumings, Hack, Sullivan) 3:40.87