The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls track
Location Tournament High School
Date / time 5/13/2011 7:00 pm
Game Narrows League 4A Meet

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team Scores: Gig Harbor 64, Bellarmine Prep 62, Olympia 48, South Kitsap 47, Stadium 46, Central Kitsap 23, Shelton 14, Mount Tahoma 5.
Finals
100: 1. Sarah Hartwell (BP) 13.12; 2. Ashley Gardipe (CK) 13.17; 3. Bethany Sanchez (SK) 13.21; 4. Jasmine Leaptrot (CK( 13.27; 5. Hillary Hestad (SK) 13.43; 6. Sara Meisburger (GH) 13.55.
200: 1. Sarah Hartwell (BP) 25.37; 2. Brenna Thompson (Shel) 26.26; 3. Amanda Wilson 26.40; 4. Alexis Fesenbek (O) 26.44; 5. Hillary Hestead (O) 26.51; 6. Charlotte Dennis (GH) 27.03.
400: 1. Hannah Derby (BP) 59.80; 2. Brenna Thompson (Shel) 59.84; 3. Maria Abando (Stad) 1:00.48; 4. Katherine Frame (GH) 1:00.85; 5. Alexis Fesenbek (O) 1:00.88; 6. Sarah Hartwell (BP) 1:00.88.
800: 1. Kelly Williams (GH) 2:19.07; 2. Daryl Phill (BP) 2:19.11; 3. Hannah Derby (BP) 2:19.83; 4. Maegan Tracy (Stad) 2:24.18; 5. Rachel hale (BP) 2:26.32; 6. Kayleen McMonigal (BP) 2:28.65.
1600: 1. Maureen Tremblay (GH) 5:12.24; 2. Kelly Williams (GH) 5:13.09; 3. Carey Lyons (Stad) 5:13.22; 4. Daryl Phill (BP) 5:14.24; 5. Sofia Kane (O) 5:18.55; 6. Izze Arens (BP) 5:26.97.
3200: 1. Maureen Tremblay (GH) 11:24.74; 2. Carey Lyons (Stad) 11:29.14; 3. Jessica Peterson (SK) 11:32.19; 4. Jordan Thurston (BP) 11:32.19; 5. Izze Arens (BP) 11:46.04; 6. Sofia Kane (O) 12:00.14
100 HH: 1. Dallas Edge (GH) 16.37; 2. Suzanna Barnett (Stad) 16.89; 3. Sarah Lacey (SK) 17.19; 4. Monika Fairley (O) 17.51; 5. Erika Francks (O) 17.65; 6. Courtney Jost (GH) 18.04
300 IH: 1. Samantha Dowling (BP) 46.05; 2. Dallas Edge (GH) 46.46; 3. Sarah Lacey (SK) 47.42; 4. Michaela Rubenstein (CK) 47.95; 5. Suzanna Barnett (Stad) 48.98; 6. Jessica Bylin (GH) 49.14.
4x1 relay: 1. Central Kitsap 50.23; 2. South Kitsap 50.84; 3. Olympia 51.01
4x2 relay: 1. Central Kitsap 1:43.84; 2. Bellarmine Prep 1:45.03; 3. Shelton 1:46.21
4x4 relay: 1. Bellarmine Prep 3:56.64; 2. Gig Harbor 3:59.46; 3. Stadium 4:00.13
High jump: 1. Courtney Jost (GH) 5-02; 2. Tayler Fettig (O) 5-02; 3. Molly Peters (O) 5-00; 4. Nahtali Ward (GH) 4-08; 5. Annika Robertson (GH) 4-08; 6. Tiffany Frownfelter (Stad) 4-04.
Long jump: 1. Courtney Jost (GH) 17-05 1/2; 2. Bethany Sanchez (SK) 17-05 ½; 3. Holly Turnk (GH) 16-03 1/2; 4. Larisa Robic (BP) 16-02 1/2; 5. Evora Glenn (O) 15-06 1/2; 6. Hayley Vivian (GH) 15-06.
Triple jump: 1. Courtney Jost (GH) 34-10; 2. Hayley Vivian (GH) 33-05; 3. Elle Walters (Stad) 33-00; 4. Chelsi Swanson (SK) 32-09 1/2; 5. Christina Galvin (O) 32-07 ½; 6. Emma Ostergren (GH) 32-03 1/2.
Pole vault: 1. Annie Fitchet (Shel) 10-07; 2. Ashlee Becker (SK) 9-06; 3. Andrea Clarke (O) 8-06; 4. Thunder Braun (CK) 8-06; 5. Brynn Fiacchi (BP) 8-00; 6. Reagan Mitchell (SK) 8-00; 6. Shelby Johnson (CK) 8-00.
Shot put: 1. Kelsie Forcier (SK) 34-11; 2. Tina Atonio (Stad) 34-00 3/4; 3. Karen Bulger (O) 33-06 3/4; 4. Shelby Jackson (SK) 32-11 1/2; 5. Briana Carlin (BP) 32-08 1/4; 6. Kiley Adams (BP) 32-06 3/4.
Discus: 1. Kelsie Forcier (SK) 121-00; 2. Hannah Fabert (GH) 105-04; 3. Briana Carlin (BP) 103-08; 4. Alaura Jones (Shel) 102-00; 5. Karen Bulger (O) 100-00; 6. Shelby Jackson (SK) 99-10.
Javelin: 1. Karen Bulger (O) 121-10; 2. Rachel Fleener (O) 118-04; 3. Shelby Jackson (SK) 117-05; 4. Nakaira Petty (BP) 111-09; 5. Courtney Hansen (Shel) 107-07; 6. Taylor Sunkel (SK) 106-03.