The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Baseball
Location Tournament High School
Date / time 5/12/2011 7:00 pm
Game WCD III/SW 4A-1A SCHEDULES

This is not a league game.

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Tournament home

Summary:

WCD III/SOUTHWEST 4A TOURNAMENT
Tuesday, May 10
First round
Puyallup 11, Union 1
Olympia 8, Federal Way 5
Kentwood 15, Gig Harbor 7
South Kitsap 4, Tahoma 2
Auburn Riverside 6, Stadium 1 (loser out)
Kentridge 7, Kentlake 1 (loser out)
Rogers 4, Evergreen 3 (loser out)
Emerald Ridge 10, Curtis 0 (loser out)

Thursday, May 12
Second round
At Art Wright
Auburn Riverside 14, Union 12
Federal Way 5, Kentridge 4
At Heritage
Gig Harbor 10, Rogers 5
Tahoma 3, Emerald Ridge 2

Saturday, May 14
At Art Wright
Semifinals
Puyallup vs. Olympia, 10 a.m.
Kentwood vs. South Kitsap, 1 p.m.
Third place game
Puyallup/Olympia loser vs. Kentwood/South Kitsap loser 4 p.m. (winner 3, loser 4 to state)
Championship
Puyallup/Olympia winner vs. Kentwood/South Kitsap winner, 7 p.m. (winner 1, loser 2 to state)

At Heritage HS
Consolation finals
Auburn Riversidevs. Federal Way, 1 p.m. (winner 5, loser 8 to state)
Gig Harbor vs. Tahoma, 4 p.m. (winner 6, loser 7 to state)


WCD III/SOUTHWEST 3A TOURNAMENT
Tuesday, May 10
First round
Mountain View 6, Peninsula 5
Kelso 3, Hazen 0
Wilson 3, Hudson's Bay 1
Capital 7, Highline 2

Thursday, May 12
Quarterfinals
Enumclaw 8, Mountain View 7
Timberline 6, Kelso 4
Auburn Mountainview 9, Wilson 0
Camas 5, Capital 1
Friday, May 13
Consolation first round
At Auburn Mountainview HS
Peninsula vs. Wilson, 4 p.m.
Hazen vs. Capital, 7 p.m.
At Heidelberg Park
Hudson's Bay vs. Mountain View, 4 p.m.
Highline vs. Kelso, 7 p.m.

Saturday, May 14
At Auburn Mountainview HS
Semifinals
Enumclaw vs. Timberline, 10 a.m.
Auburn Mountainvew vs. Camas, 1 p.m.
Third place game
Enumclaw/Timberline loser vs. Auburn Mountainview/Camas loser, 4 p.m. (winner 3, loser 4 to state)
Championship
Enumclaw/Timberline winner vs. Auburn Mountainview/Camas winner, 7 p.m. (winner 1, loser 2 to state)

At Heidelberg Park
Consolation Semifinals
Peninsula/Wilson winner vs. Hazen/Capital winner, 1 p.m.
Hudson's Bay/Mountain View winner vs. Highline/Kelso winner, 4 p.m.
Consolation Final
Winner 15 vs. Winner 16, 7 p.m. (winner 5, loser 6 to state)

WCD/SKD BI-DISTRICT 2A TOURNAMENT
Tuesday, May 10
First round
Port Angeles 12, Sequim 2
Lindbergh 4, Olympic 3
Kingston 5, Eatonville 0
Sumner 2, Fife 1

Thursday, May 12
Quarterfinals
Port Angeles 7, Interlake 4
Lindbergh 11, North Kitsap 6
Kingston 1, Franklin Pierce 0
Sumner 4, White River 0

Saturday, May 14
Consolation first round
At Foss HS
Sequim vs. Franklin Pierce, 11 a.m.
Olympic vs. White River, 2:30 p.m.

At Franklin Pierce HS
Eatonville vs. Interlake, 11 a.m.
Fife vs. North Kitsap, 2 p.m.

Consolation finals
At Foss HS
Sequim/Franklin Pierce winner vs. Olympic/White River winner, 5 p.m. (winner 5 to state)

At Franklin Pierce HS
Eatonville/Interlake vs. Fife/North Kitsap winner, 5 p.m. (winner 6 to state)

At Puyallup Fairgrounds
Semifinals
Port Angeles vs. Lindbergh, 10 a.m.
Kingston vs. Sumner, 1 p.m.

Third place game
Port Angeles/Lindbergh loser vs. Kingston/Sumner loser, 4 p.m. (winner 3, loser 4 to state)

Championship
Port Angeles/Lindbergh winner vs. Kingston/Sumner winner, 7 p.m. (winner 1, loser 2 to state)

TRI-DISTRICT 1A TOURNAMENT
Wednesday, May 11
First round
Cascade Christian 15, Cedar Park Christian 11
Chimacum 12, Vashon Island 2

Thursday, May 12
First round
Meridian 5, Charles Wright 4
Friday Harbor 14, Bellevue Christian 4

Friday, May 13
Semifinals
At Meridian HS
Cascade Christian at Meridian, 4:30 p.m.
At Coupeville HS
Friday Harbor vs. Chimacum, 4 p.m.

Consolation round
At Marymoor Park
Charles Wright vs. Cedar Park Christian, 3:30 p.m. (loser our)
Vashon Island vs. Bellevue Christian, 3:30 p.m. (loser out)

Saturday, May 14
At Skagit Valley College
Third place game
Cascade Christian/Meridian loser vs. Friday Harbor/Chimacum loser, noon (winner 1, loser 2 to state)
Championship
Cascade Christian/Meridian winner vs. Friday Harbor/Chimacum winner, 3 p.m. (winner 3, loser 4 to state)

Consolation final
At Sehome HS
Charles Wright/Cedar Park winner vs. Vashon/Bellevue Christian winner, noon (winner 5, loser out)