The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys wrestling
Location Tournament High School
Date / time 2/12/2011 7:00 pm
Game 2A Region III Tournament

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Team scores: Centralia 219.5, Tumwater 187.5, RA Long 166, Chehalis 152, Washougal 84, Interlake 69, Black Hills 49, Renton 47, Evergreen (Seattle) 44, Woodland 43, Aberdeen 36.5, Mark Morris 17.5, North Thurston 15, Hockinson 11, Tyee 9, Lindburg 7, River Ridge 0, Foster 0.

Top 4 to State

103: 1st/2nd: Aaron Garcia (Renton) p. Jakob Collins (RA Long), 3:30; 3rd/4th: Adrian Castro (RA Long) p. Austin Chase (Tumwater), 1:38.
112: 1st/2nd: Daniel Page (Tumwater) d. Saugat Chhetri-Poudel (Renton), 9-0; 3rd/4th: Chism King (Washougal) d. Will Bardezbain (Chehalis), 5-2.
119: 1st/2nd: Josh Johnson (RA Long) d. Cameron Nolan (Tumwater), 9-2; 3rd/4th: James Nolan (Tumwater) d. Tanner Ackerly (RA Long), 8-2.
125: 1st/2nd: Chris Lazo (Centralia) p. Riley Wolf (Tumwater), :58; 3rd/4th: Geff Duncan (Chehalis) d. Cody Sheddy (Hockinson), 4-0.
130: 1st/2nd: Kyle Godfrey (Aberdeen) d. Jesse Gonzalez (Centralia), 7-5 (OT); 3rd/4th: Colton Weiks (Tumwater) p. Abraham Torres (Tyee), 1:38.
135: 1st/2nd: Cristian Orozco (Chehalis) d. Chandler Rodriguez (Tumwater), 5-3 (OT); 3rd/4th: Ryuji Kawashima (Interlake) d. Christian Hudek (RA Long).
140: 1st/2nd: Andrew White (Chehalis) d. Kellen Pelzel (Centralia), 10-0; 3rd/4th: Michael Huck (Washougal) d. Zach Braun (Chehalis), 10-0.
145: 1st/2nd: Cole Riccardo (Centralia) d. Cody Carlson (Black Hills), 8-4; 3rd/4th: Matt Dean (Chehalis) d. Manuel Mendoza (RA Long), 8-6.
152: 1st/2nd: Preston Churchill (Centralia) d. Jacob Marks (Interlake), 15-10; 3rd/4th: Jared LaFrance (RA Long) d. Andrew Huerta (Centralia), 6-1.
160: 1st/2nd: Riley Prentice (Tumwater) d. Brendan Casey (Washougal), 10-1; 3rd/4th: John Barrette (Washougal) d. Sean Koreis (Chehalis), 9-6.
171: 1st/2nd: William Davis (Woodland) d. Garrison Stamp (Black Hills), 7-3; 3rd/4th: Cooper Johnson (Centralia) d. Neils Humpheries (Evergreen-Seattle), 9-4.
189: 1st/2nd: Easton Hargrave (Tumwater) p. Logan Ferrier (Chehalis), 1:42; 3rd/4th: Dayna Squibb (Centralia) d. Kole Braaten (Centralia), 8-3.
215: 1st/2nd: Justin Gillespie (Centralia) inj. def. DJ Smith (RA Long); 3rd/4th: Caleb Richards (North Thurston) d. Koreem Roundtree (RA Long), 4-1.
285: 1st/2nd: Myhre Eng (Evergreen-Seattle) p. Garret Punkuk (Centralia), 3:09; 3rd/4th: Jr Barrera (RA Long) p. Evan Earnest (RA Long), 1:48.