The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls tennis
Location Tournament High School
Date / time 5/28/2010 12:00 pm
Game 4A State Championships

This is not a league game.

Team Final
Tournament home

Summary:

Singles

First Round: Sandy Dennett (Auburn) d. Katie Willis (Wenatchee) 6-2, 6-4; Angela Chen (Newport) d. Katelyn Orchard (Olympia) 6-3, 6-1; Amy Scheumann (Wenatchee) d. Mackenzie Bang (Shorewood) 6-4, 7-5; Meghan Cassens (Decatur) d. Amie Vo (Newport) 6-1, 6-0; Leslie Ho (Central Valley) d. Alisa VanGrunsven (Skyline) 5-7, 6-3, 6-3; Megan LaLone (Stanwood) d. Meesha Sundarum (Bellarmine Prep) 6-0, 6-0; Corrinne Wurden (Central Kitsap) d. Jane Hong (Edmonds-Woodway) 6-0, 6-0; Katijene Stime (Mead) d. Averi Kitsch (Thomas Jefferson) 6-0, 6-1.

Championship Bracket
Quarterfinals: Chen d. Dennett 6-1, 6-0; Cassens d. Scheumann 6-0, 6-1; LaLone d. Ho 6-2, 6-3; Wurden d. Stime 6-3, 6-4.

Consolation Bracket
Quarterfinals: Orchard d. Willis 6-1, 6-4; Vo d. Bang 6-1, 6-1; Sundarum d. VanGrunsven 6-4, 6-3; Kitsch d. Hong 6-2, 3-6, 6-4.

Doubles

First Round: Mackenzie Qualls/Caroline Min (Jefferson) d. Chelsea Motzer/Lani Sherman (Mead) 4-6, 7-6, 7-6; Maria Gonzalez Cuervo/Jasmine Singh (Ingelmoor) d. Peyton Prothero/Karen Wentzke (Auburn) 6-1, 6-0; Tianna Cummings/Presley Peck (Walla Walla) d. Sophie Roben/Sarah Fine (Edmonds-Woodway) 6-3, 6-0; Tessa Manthou/Alyssa Nagai (Kentwood) d. 4-6, 6-4, 6-4; Chaeran Kim/Jenna Grillo (Mountain View) d. Sarah Morgan/Priscilla Concado (Southridge) 6-3, 7-6; Amanda Waldron/Michelle Nelson (Edmonds-Woodway) d. Eliana Spero/Niki Skinner (Kentwood) 6-3, 6-2; Sierra Southworth/Maria Bahlenhorst (Tahoma) d. Laurin Rico/Clarissa Abadesco (Oak Harbor) 6-3, 6-0; Ali Welch/Demi Warner (Kamiakin) d. Lauren Lang/Mina Park (Federal Way) 6-2, 6-1.

Consolation Bracket
Quarterfinals: Motzer/ Sherman d. 6-0, 7-5; Watanabe/Lund d. Roben/Fine 6-1, 6-0; Spero/Skinner d. Morgan/Cancado 6-4, 6-2; Rico/Abadesco d. Lang/Park 6-1, 6-3.

Championship Bracket
Quarterfinals: Cuervo/Singh d. Qualls/Min 6-2, 6-0; Manthou/Nagai d. Cummings/Peck 6-1, 6-0; Kim/Grillo d. Waldron/Nelson 7-5, 6-3; Welch/Warner d. Southworth/Bahlenhorst 6-4, 6-1.

Consolation Bracket
Semifinals: Motzer/Sherman vs. Waldron/Nelson, late; Watanabe/Lund vs. Southworth/Bahlenhorst, late; Spero/Skinner vs. Qualls/Min, late; Rico/Abadesco vs. Cummings/Peck, late