The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Girls track
Location Lincoln High School
Date / time 4/11/2009 10:00 am
Game Tacoma Invitational

This is not a league game.

Team Final
.
.. home

Summary:

Teams
1. Kentwood 83; 2. W. F. West 62; 3. Emerald Ridge 58.5; 4. Peninsula 57; 5. Bethel 47; 6. Capital 43; 7. Garfield 35; 8. Bainbridge 34; 9. Centralia 31; 9. Todd Beamer 31; 11. Sequim 30; 12. Bonney Lake 26; 13. Spanaway Lake 24; 14. Rogers-Puyallup 22; 15. Stadium 21; 15. Washington 21; 17. Kingston 19; 18. Auburn 18; 18. Tumwater 18; 20. Shelton 13; 20. Rainier 13; 22. Lincoln 9; 22. Central Kitsap 9; 24. Sumner 8; 25. Graham-Kapowsin 6; 25. Lakes 6; 25. Sultan 6; 25. Port Angeles 6; 29. Black Hills 4.5; 30. Tacoma Baptist 4; 30. Mount Tahoma 4; 32. Foss 3; 32. Wilson 3; 34. Olympic 2; 35. Tyee 1; 35. Charles Wright 1; 35. Shoreline Christian 1.
Individuals
100: 1, DeHart, Holly, Kentwood, 12.35F. 2, Stueckle, Kayla, Emerald Ridge, 12.38F. 3, Wilson, Deven, Peninsula, 12.40F. 4, Hoskie, Lauren, Bethel, 12.50F. 5, Davis, Sydney, Rogers-Puyallup, 12.60F. 6, Rozier, Aimee, Central Kitsap, 12.65F.
200: 1, DeHart, Holly, Kentwood, 26.17. 2, Hoskie, Lauren, Bethel, 26.47. 3, Davis, Sydney, Rogers-Puyallup, 27.06. 4, Thomas, Sonja, Auburn, 27.30. 5, Weiks, Kaila, Tumwater, 27.40. 6, Rogalla, Sydney, Todd Beamer, 27.52.
400: 1, Thompson, Brenna, Shelton, 59.43. 2, Kartes, Taylor, Todd Beamer, 59.90. 3, Wareham, Dana, Kentwood, 1:00.55. 4, Turner, Onna, Spanaway Lake, 1:01.81. 5, Tracy, Kelsey, Stadium, 1:02.31. 6, Lee, Megan, Washington, 1:03.31.
800: 1, Austin, Caroline, W F West, 2:18.27. 2, Dailey, Anna, Garfield, 2:18.38. 3, Kartes, Taylor, Todd Beamer, 2:26.37. 4, Craft, Courtney, Emerald Ridge, 2:28.09. 5, Daniels, Zoie, Rainier, 2:29.03. 6, Lee, Megan, Washington, 2:29.32.
1600: 1, Dailey, Anna, Garfield, 5:09.00. 2, Norris, Hillary, Sumner, 5:14.65. 3, Stinnett, Veronica, Bonney Lake, 5:20.58. 4, Austin, Caroline, W F West, 5:20.75. 5, Roberts, Marina, Kingston, 5:25.44. 6, Johnson, Addi, Peninsula, 5:28.84.
3200: 1, Shriver, Torin, Centralia, 11:35.80. 2, Wallen, Emily, Capital, 11:35.81. 3, Barecca, Emily, Bainbridge, 11:44.45. 4, Edwards, Theresa, Bonney Lake, 11:54.52. 5, Bruce, Christina, Sequim, 12:11.31. 6, Cordy, Kristina, Peninsula, 12:16.42.
100 Hurdles: 1, Stueckle, Kayla, Emerald Ridge, 14.80M. 2, Lawrence, Hayley, Bethel, 16.50. 3, Thompson, Rachel, Capital, 16.66. 4, Hamilton, Cassie, W F West, 16.93. 5, Scholter, Hannah, Auburn, 16.94. 6, Yamada, Paige, Rogers-Puyallup, 17.16.
300 Hurdles: 1, Stueckle, Kayla, Emerald Ridge, 43.96M. 2, Lawrence, Hayley, Bethel, 48.60. 3, Thompson, Rachel, Capital, 48.98. 4, Buckler, Krissy, Tumwater, 50.21. 5, Hamilton, Cassie, W F West, 50.66. 6, Meyer, Sandra, Bonney Lake, 51.01.
4x100 relay: 1, Peninsula 51.08F. 2, Spanaway Lake 51.10F. 3, Garfield 51.40F. 4, Tumwater 51.59F. 5, Rogers-Puyallup 51.78F. 6, Henry Foss 51.86F.
4x200 relay: 1, Kentwood 1:47.79. 2, Todd Beamer 1:49.29. 3, Peninsula 1:50.02. 4, W F West 1:50.26. 5, Capital 1:51.42. 6, Tumwater 1:51.44.
4x400 relay: 1, Bainbridge 4:07.48F. 2, Stadium 4:11.93F. 3, Kentwood 4:12.55F. 4, Central Kitsap 4:13.14F. 5, Bonney Lake 4:17.70. 6, W F West 4:18.78.
Distance Medley: 1, Kingston 13:05.32M. 2, Bainbridge 13:09.90. 3, Kentwood 13:30.69. 4, Rogers-Puyallup 13:36.58. 5, Rainier 13:49.04. 6, Capital 14:00.18.
High Jump: 1, Peckler, Tess, Capital, 5-00. 2, Brundage, Natalie, Peninsula, J5-00. 3, Napiontek, Shelby, Port Angeles, 4-10. 4, Albert, Megan, Emerald Ridge, J4-10. 4, Knapp, Jessica, Black Hills, J4-10. 6, Schneider, Andrea, Todd Beamer, 4-08. 6, Angeleri, Sarah, W F West, 4-08. 6, Marriott, Lexi, Lincoln, 4-08.
Pole Vault: 1, Wren, Klarissa, W F West, 10-00. 2, Larsen, Jamie, Kentwood, 9-06. 3, Whiteside, Samantha, Sequim, J9-06. 4, Van Wyck, Dana, Kingston, 7-06. 5, Henning, Lindsay, Sultan, J7-06. 6, Ranney, Erin, Shelton, 7-00.
Long Jump: 1, Stueckle, Kayla, Emerald Ridge, 17-08.75. 2, DeHart, Holly, Kentwood, 17-01.25. 3, Thomas, Sonja, Auburn, 15-09.50. 4, Wright, Jayne, Peninsula, 15-02.25. 5, Laskey, JaWayna, Bethel, 15-01.25. 6, Siebuhr, Rachel, Centralia, 14-11.50.
Triple Jump: 1, Erickson, Kayla, Peninsula, 33-03.25. 2, Wilson, Nikki, Spanaway Lake, 33-02.75. 3, Siebuhr, Rachel, Centralia, 33-01. 4, Cook, Kayla, Emerald Ridge, 32-03. 5, McKinney, Taylor, Garfield, 32-02.75. 6, Marzano, Allyssa, Wilson, 31-10.50.
Shot Put: 1, LaBeaume, Anna, Sequim, 40-02.25. 2, Brown, Jackie, Bethel, 40-00. 3, Fowler, Krystall, Lincoln, 39-01. 4, Toeaina, Alyx, Kentwood, 35-08. 5, Hankins, Tuneesha, W F West, 34-09.50. 6, Lyonais, Natosha, Bonney Lake, 34-04.
Discus: 1, Kaminski, Anna, Bainbridge, 122-05. 2, Garris, Vanessa, Washington, 117-05. 3, Brown, Jackie, Bethel, 116-04. 4, Hankins, Tuneesha, W F West, 112-02. 5, Toeaina, Alyx, Kentwood, 110-03. 6, Midles, Olivia, Capital, 110-01.
Javelin: 1, Stray, Jillian, Centralia, 129-08. 2, Nikander, Jamie, W F West, 121-04. 3, Campbell, Ali, Graham-Kapowsin, 109-06. 4, Garris, Vanessa, Washington, 109-05. 5, Crane, Carly, Peninsula, 108-08. 6, Plemmons, Ashley, Auburn, 103-08.