The News Tribune / Tacoma, WA
Sport Boys track
Location Lincoln High School
Date / time 4/11/2009 10:00 am
Game Tacoma Invitational

This is not a league game.

Team Final
.
.. home

Summary:

Teams
1. Kentwood 84; 2. Todd Beamer 51; 3. Wilson 48.5; 4. Mount Tahoma 42; 5. Tacoma Baptist 39; 6. Puyallup 37; 7. Tumwater 36; 8. Peninsula 35; 9. Capital 33; 9. Rogers-Puyallup 33; 11. Charles Wright 25; 12. Garfield 23; 13. Emerald Ridge 21; 13. Olympic 21; 15. Central Kitsap 20; 16. Black Hills 18; 16. Bethel 18; 16. NW Christian-Lacey 18; 19. Lakes 17; 20. Shelton 10.5; 21. Bainbridge 10; 21. Kingston 10; 21. W. F. West 10; 24. Stadium 9; 24. Lincoln 9; 26. Bonney Lake 8; 26. Auburn 8; 26. Sumner 8; 26. Graham-Kapowsin 8; 26. Sultan 8; 31. Sequim 7; 32. Washington 4; 32. Port Angeles 4; 32. Rainier 4; 35. Foss 3; 36. Spanaway Lake 1.
Individuals
100: 1, St. Clair, Devin, Kentwood, 10.68M. 2, Veltung, Justin, Puyallup, 10.74M. 3, Wright, Anthony, Lakes, 10.88F. 4, Ward, Duran, Todd Beamer, 10.90F. 5, Baines, Ron, Mt Tahoma, 10.94F. 6, McCann, Wesley, Rogers-Puyallup, 11.08F.
200: 1, St. Clair, Devin, Kentwood, 21.55M. 2, McNeal, Maurice, Tacoma Baptist, 21.68M. 3, Ward, Duran, Todd Beamer, 22.22. 4, Johnson, Keelynn, Wilson, 22.89. 5, Reeves, IV, Puyallup, 22.94. 6, Hamlett, Kenneth, Stadium, 23.01.
400: 1, McNeal, Maurice, Tacoma Baptist, 48.89. 2, Spencer, Carl, Rogers-Puyallup, 50.80. 3, Johnson, Khayree, Wilson, 51.65. 4, Vuksich, Kyle, Emerald Ridge, 51.87. 5, Merritt, Gabe, Washington, 52.30. 6, Dunn, Carson, Garfield, 52.68.
800: 1, Jorgensen, Jesse, Puyallup, 1:58.68. 2, Pettit, Tim, Kentwood, 2:01.77. 3, Smith, Nick, Charles Wright Acad, 2:02.35. 4, Faker, Jordan, Tacoma Baptist, 2:02.46. 5, Huynh, Nathan, Capital, 2:02.80. 6, Robertson, Andy, W F West,
2:04.67.
1600: 1, Moskowitz, Shane, Central Kitsap, 4:16.55. 2, Crabill, Jeffery, Charles Wright Acad, 4:27.22. 3, Schruhl, Brenden, Olympic, 4:27.90. 4, Duray, Nathan, Tumwater, 4:30.36. 5, Baumchen, Brandon, Bonney Lake, 4:30.98. 6, Parker, Dakota, W F West, 4:32.55.
3200: 1, Rosaaen, Kevin, Wilson, 9:28.32. 2, LaBerge, Max, Charles Wright Acad, 9:44.06. 3, Duray, Nathan, Tumwater, 9:44.62. 4, Borg, Chris, Peninsula, 9:51.36. 5, Schroll, Chris, Emerald Ridge, 9:54.05. 6, Morgan, Dalton, Capital, 9:55.67.
110 Hurdles: 1, Hogan, Anthony, Todd Beamer, 14.75. 2, Okazaki, Cory, Emerald Ridge, 14.78. 3, Coleman, Darrius, Kentwood, 14.85. 4, Peterson, Cody, Black Hills, 14.95. 5, Sims, Josiah, Tacoma Baptist, 15.15. 6, Stubblefield, Terrance, Rogers-Puyallup, 15.25.
300 Hurdles: 1, Hogan, Anthony, Todd Beamer, 39.47. 2, Milligan, Collin, Capital, 40.15. 3, Tucker, Ricardo, Kentwood, 40.52. 4, Peterson, Cody, Black Hills, 40.68. 5, Sims, Josiah, Tacoma Baptist, 42.51. 6, Hartman, Cooper, Central Kitsap, 42.61.
4x100 relay: 1, Todd Beamer 42.82F. 2, Wilson 43.43F. 3, Kentwood 43.98F. 4, Mt Tahoma 44.02F. 5, Garfield 44.49F. 6, Graham-Kapowsin 44.74F.
4x400 relay: 1, Kentwood 3:28.20F. 2, Rogers-Puyallup 3:28.92F. 3, Puyallup 3:29.29F. 4, Wilson 3:30.64F. 5, Tacoma Baptist 3:31.33F. 6, Peninsula 3:31.91F.
Distance Medley: 1, Kentwood 11:03.99. 2, NW Christian-Lacey 11:10.07. 3, Bainbridge 11:16.32. 4, Todd Beamer 11:16.61. 5, Capital 11:19.43. 6, Charles Wright Acad 11:26.93.
High Jump: 1, Fishel, Cody, Kentwood, 6-04. 2, Wright, CJ, Lincoln, J6-04. 3, Montermini, Rand, Tumwater, 6-02. 4, Davis, Devin, Lakes, J6-02. 5, Johnson, Anthony,
Garfield, J6-02. 6, Grosshans, JR, Peninsula, 6-00.
Pole Vault: 1, Montermini, Rand, Tumwater, 12-03. 2, Johnson, Kevin, Sumner, 11-09. 3, Ottele, Travis, Olympic, J11-09. 4, Zesbaugh, Zachary, Sultan, 11-03. 5, Schwallie, Grant, Graham-Kapowsin, 10-09. 6, Shoemaker, Sam, Kingston, J10-09.
Long Jump: 1, Bardwell, Julian, Mt Tahoma, 22-01. 2, Veltung, Justin, Puyallup, 21-04. 3, Dozier, Breaun, Central Kitsap, 20-06. 4, Stubblefield, Terrance, Rogers-Puyallup, 20-03. 5, Roberts, George, Shelton, J20-03. 6, Byrd, Jamal, Henry Foss, 19-10.
Triple Jump: 1, Bardwell, Julian, Mt Tahoma, 45-07.50. 2, Trufant, Desmond, Wilson, 44-05.50. 3, Jensen, Derrell, Sequim, 43-05. 4, Creamer, Darrien, Peninsula, 42-04. 5, Hamlett, Kenneth, Stadium, 42-02. 6, North, Kyle, Rainier, 42-00.
Shot Put: 1, Iona, Happy, Bethel, 49-05. 2, Shelton, Danny, Auburn, 48-11. 3, Dixon, Larry, Olympic, 48-10. 4, Gago, Sean, Rogers-Puyallup, 48-00.50. 5, Barr, John, Mt Tahoma, 47-04.75. 6, Mose, Chris, Peninsula, 46-07.25.
Discus: 1, Creamer, Darrien, Peninsula, 153-01. 2, Westrum, Ben, Black Hills, 149-08. 3, Unga, Pita, Wilson, 146-08. 4, Bingham, Charlie, Mt Tahoma, 142-01. 5, Williams, Walker, Tacoma Baptist, 140-05. 6, Martin, Troy, Port Angeles, 136-08.
Javelin: 1, Ingman, Joseph, Capital, 173-03. 2, Player, Anthony, Tumwater, 167-02. 3, Ownby, Jon, Shelton, 151-05. 4, Callahan, Josh, Bethel, 150-08. 5, Bingham, Charlie, Mt Tahoma, 150-07. 6, Beebe, Zach, Sultan, 149-07.